Czy pozostanie kamień na kamieniu?

69 samodzielnych jednostek i 12 prowadzonych w ramach współpracy zostanie zamkniętych w Irlandii, zapowiedział Dixons Carphone właściciel marki Irish Carphone Warehouse.

W Irlandii pozostaną więc oddziały umieszczone w sklepach Currys PC World Ireland, które są własnością grupy Dixons Carphone. Oczywiście klienci Carphone Warehouse nadal będą mogli korzystać z usług tego operatora, ale o ile będą potrzebować wsparcia lub pomocy, do dyspozycji zostanie im telefoniczna infolinia oraz takie samo biuro obsługi klienta.

W związku z zapowiedzią w Irlandii pracę straci 486 osób, a ma to związek z dużym, bo ponad 40 proc. spadkiem wizyt klientów w stacjonarnych punktach obsługi. Carphone Warehouse dodaje, że o 25% wzrosła w ich przypadku ilość klientów kupujących telefony bez kart SIM, a jednoczenie częściej decydują się na zakupy w formie online lub w sklepach Currys PC World.

Carphone Warehouse już w ubiegłym roku zaczął zmieniać swój model biznesowy i przechodzić od sprzedaży stacjonarnej, a zapoczątkował to w Wielkiej Brytanii, gdzie zlikwidował 531 samodzielnych punktów sprzedaży i zwolnił prawie 3000 osób.

W oświadczeniu firma dziękuje irlandzkiemu personelowi za zaangażowanie, ale dodaje, że obecna sytuacja rynkowa, nie pozwala utrzymać działalności w dotychczasowej formie, więc należało całkowicie przemodelować sposób prowadzenia działalności.

*

Carphone Warehouse to kolejna firma, która znika z irlandzkiego rynku, chociaż nie można powiedzieć, żeby długo była tutaj obecna i już na początku jej działalności, nie wróżono świetlanej przyszłości operatorowi. To jednak nie zmienia faktu, że źle zaczyna się dziać na wyspie, bo jej rynek, zaczynają opuszczać przedsiębiorstwa, stwarzające pozory konkurencji. Co jest nadzwyczaj niepokojące, niektóre branże, mogą w ten sposób zostać całkowicie zmonopolizowane, a wtedy, odbije się to na konsumentach. Ważne w tym wszystkim jest też to, że do takiej sytuacji doprowadzili sami Irlandczycy, bo wystarczy przypatrzeć się ich preferencjom zakupowym, a wtedy stanie się jasne, iż wolą przedsiębiorstwa i firmy z od dawna ugruntowaną pozycją. Jakby jednak tego było mało, ostatni rok można uznać za ten, który przyczynił się do przyspieszenia decyzji o zakończeniu działalności niektórych sprzedawców detalicznych, co nie wróży niczego dobrego na przyszłość. Na koniec pewnego rodzaju zastrzeżenie, bo przecież biznes, jak i natura, nie znoszą próżni, więc pojawia się miejsce dla innych.  

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Polska-IE: Udostępnij
Parlament Europejski
Parlament Europejski
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian