Czy poniedziałek będzie najgorętszym dniem tego roku?

Kilka ostatnich dni to prawdziwie letnia pogoda, a i temperatury są wysokie, ale meteorolodzy uważają, że jutro będzie prawdziwie upalnie.

W sobotę stacja meteorologiczna w Mount Dillon w hrabstwie Roscommon zanotowała najwyższą temperaturę w kraju i jej termometry wskazały w cieniu na wysokości 2 metrów, czyli w prawidłowej odległości od ziemi ze względu na dystans społeczny, 26,8 stopnia Celsjusza, a wcześniej, bo w czwartek, odnotowano w tym miejscu, takie samo wskazanie.

Doskonała pogoda i wysokie temperatury to zasługa wyżu, który dotarł do nas z Afryki, a co ważne, jego centrum zatrzymało się nad Irlandią i daje nam tak doskonałe warunki atmosferyczne.

Inne miejsca w kraju również nie mogły narzekać na niskie temperatury, bo w Mullingar było wczoraj 25 stopni Celsjusza, Markree w hrabstwie Sligo 24,7 stopni, a w Phoenix Park w Dublinie 22 stopnie Celsjusza.

Podobnie będzie dzisiaj i na większym obszarze kraju należy spodziewać się wartości powyżej 25 stopni Celsjusza, chociaż meteorolodzy dodają, że może wystąpić zachmurzenie. Niedziela to przedsmak prawdziwych upałów, gdyż już jutro może być jeszcze cieplej i termometry wskazywać mają temperatury po 27 stopni, a w niektórych miejscach wartości te mogą jeszcze wyższe. Najcieplej dzisiaj i jutro będzie środkowo-zachodniej części wyspy, ale nie można powiedzieć, aby i inne miejsca pozbawione były tak wysokich wartości.

Do tej beczki miodu, już teraz możemy dodać łyżkę dziegciu, bo już w przyszły weekend będzie znacznie chłodniej, więc należy korzystać ze słonecznej i gorącej pogody, by zmagazynować ciepło na kolejne dni.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann

Polska-IE: Udostępnij...
Będą nowe leki na
Rząd rozważa wprow
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish