CZY POMOŻESZ MOBILIZOWAĆ SIĘ, ABY POWSTRZYMAĆ ZMIANĘ KLIMATU?

W sierpniu Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu wydał raport, w którym ostrzegał, że mamy „kod czerwony”. Oznaczało to, że znajdujemy się w punkcie zwrotnym, czy nasza planeta pozostanie zdatna do zamieszkania dla ludzi, czy nie.

Napisano wtedy:

„W 2019 r. stężenia CO2 w atmosferze były wyższe niż kiedykolwiek przez co najmniej 2 miliony lat” i ostrzegli, że „Globalne ocieplenie o 1,5°C i 2°C zostanie przekroczone w XXI wieku, chyba że głęboka redukcja dwutlenku węgla (CO2) i inne emisje gazów cieplarnianych pojawią się w nadchodzących dziesięcioleciach”.
Ocieplenie na tym poziomie doprowadzi do katastrofalnych zjawisk pogodowych, utraty bioróżnorodności oraz niedoborów żywności i wody.

Skala kryzysu i nasilające się ruchy ekologiczne zmusiły polityków do wypowiedzenia się na temat tego problemu. Sześć miesięcy przed rozpoczęciem rozmów COP26 w Glasgow premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział: „musimy być nieugięci w naszych ambicjach i determinacji”, aby „wspierać przejście na zerowe emisje dwutlenku węgla netto, rozpocząć zieloną rewolucję przemysłową i budować gospodarki, które wytrzymują wszystko, co rzuca nam zmieniający się klimat”.

Jednak konferencja COP26 w Glasgow w listopadzie prawdopodobnie będzie pełna retoryki, ale niejasna w kwestii konkretnych polityk. Poprzednie rozmowy COP odbywają się corocznie. Konferencje, które odbyły się w Kopenhadze w 2009 roku i w Paryżu w 2015 roku miały być momentem rozpoczęcia działań transformacyjnych. Jednak ani jednemu, ani drugiemu nie udało się powstrzymać globalnego ocieplenia.

Mówienie o „ostatniej szansie” w Glasgow jest puste, gdy podobna retoryka w przeszłości pozostawiała światu niedosyt.

Aby to zmienić, potrzebujemy poważnej mobilizacji ludzi. Już 6 listopada w Irlandii zorganizowanych będzie szereg dużych demonstracji. Oto niektóre z lokalizacji:

Dublin, Garden of Remembrance 12pm
Cork, City Library, Grand Parade, 12pm
Galway, Eyre Square, 12pm
Castlebar, Market Square 1pm.
Centrum Belfastu, 12.00
Derry, Waterloo Place 14.00.

Organizacja People Before Profit dokłada wszelkich starań, aby wesprzeć te demonstracje, które są organizowane przez szerokie grono aktywistów ekologicznych.

Naszym charakterystycznym podejściem będzie wskazanie, w jaki sposób chciwość zysku, która leży u podstaw systemu kapitalistycznego, powoduje zmiany klimatyczne. Nasz system gospodarczy rozwija się nieustannie, niezależnie od potrzeb ludzi i naszego środowiska. Możliwe jest zastąpienie paliw kopalnych zielonymi lub odnawialnymi formami energii, ale nigdy do tego nie dopuszczono. Rzucenie wyzwania takim firmom jak BP, Shell czy Texaco to konfrontacja z samym systemem.

Najbogatsi na świecie 1% odpowiadają za 50% globalnej emisji dwutlenku węgla. Wzorce konsumpcyjne bogatych będą musiały zostać drastycznie ograniczone, jeśli mamy mieć jakiekolwiek szanse na powstrzymanie niekontrolowanego chaosu klimatycznego.

Najważniejsze jest zmobilizowanie jak największej liczby ludzi na tych demonstracjach. Dlatego apelujemy do wszystkich naszych członków i sympatyków, aby dołożyli wszelkich starań, aby rozpowszechniać informacje i zachęcać ludzi do wyjścia.

Opr: Bogdan Feręc
Źr: People Before Profit

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nauczyciele domowi z
Met Éireann mówi o