Czy Polacy będą mieli problem z powrotem na wyspę?

Przemawiając dzisiaj w Dáil, Leo Varadkar zwrócił się bezpośrednio do osób, które planują w okresie świątecznym odwiedzić rodziny w Irlandii i odradził im, rezerwowanie biletów na ten termin.

Jest zbyt wcześnie, aby rezerwować bilety do domu, więc „nie rezerwuj lotu do domu na święta”, powiedział Varadkar. Wicepremier zdaje sobie sprawę, że to druzgocąca informacja dla wielu ludzi, ale nie wiadomo jeszcze, jak wyglądać będzie sytuacja z koronawirusem na wyspie. Leo Varadkar dodał, iż rząd, spodziewa się wzrostu ilości zakażeń w okresie świątecznym, co spowodowane będzie podróżami zagranicznymi, a potencjalny wpływ na większą ilość zachorowań, będzie mieć również obniżenie poziomu ograniczeń w kraju.

Leo Varadkar:

– Nie rezerwuj lotów do domu na święta. Wiem, że ciężko jest usłyszeć taką wiadomość, jeśli chodzi o osoby rezerwujące loty na Boże Narodzenie do domu, radzę im tego w tej chwili nie robić, wiem, że to trudne. Boże Narodzenie jest za sześć tygodni. Myślę, że teraz jest za wcześnie, aby ludzie rezerwowali loty do domu. Nawet po przejściu na niższy poziom ograniczeń w grudniu, społeczność nadal zawierać będzie <<żar wirusa>>, a kiedy znów się spotykamy, niebezpieczeństwo można podsycić. Nie mówię, żeby nie przyjeżdżali do Irlandii i nie mówię, że to jest to samo, ale z pewnością nie jesteśmy w stanie w tej chwili doradzać ludziom, że powrót do domu na Boże Narodzenie jest bezpieczny. Podróże międzynarodowe to ryzyko, myślę, że musimy być szczerzy i szczerzy aż do bólu. Nadal istnieje ryzyko, że gdy zejdziemy do bardzo niskiego poziomu, kraj może zostać ponownie obsadzony przez osoby podróżujące z zagranicy, a to stwarza duże zagrożenie.

*

Co to może oznaczać np. dla Polaków, którzy planują świąteczny wyjazd do swoich rodzin w ojczyźnie? Właściwie tyle, że po powrocie, nie wystarczą tylko negatywne testy w kierunku koronawirusa, bo rząd, w każdej chwili wprowadzić może obowiązkową kwarantannę dla wszystkich osób przybywających na wyspę. Wynika to nawet z umowy, jaką przyjęły państwa członkowskie w kwestii kolorystycznego oznaczania państwa o większym lub mniejszym koronawirusowym zagrożeniu i o tym należy pamiętać.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Oireachtas TV

Polska-IE: Udostępnij
Poseł chce wysłać
Profesor Mirosław M