Czy osobiście wręczy misę koniczyny?

Coroczną tradycją, a zapoczątkowaną przez premiera Endę Kenny’ego stało się, że premier Irlandii w dniu patrona tego kraju, wizytuje Biały Dom, by tam wręczyć urzędującemu prezydentowi USA misę irlandzkiej koniczyny.

Ma to zacieśnić więzy Irlandii z Ameryką Północną, a także jest okazją do rozmów o rozwijaniu współpracy na wielu poziomach i w ujęciu ogólnym, pomaga Irlandii. Co istotne, Irlandia jest też jedynym krajem na świecie, który ma stały dostęp do amerykańskiego prezydenta i niezależnie od typowego programu wizyt przywódców państw w Waszyngtonie, irlandzcy premiery goszczą tam przynajmniej raz w roku.

Od chwili, kiedy premierem został Micheál Martin i miał nadzieję, że i jemu dane będzie uścisnąć w Białym Domu rękę prezydenta USA, taki zabieg się nie udał, bo po pierwsze pandemia, więc spotkanie odbywało się wirtualnie, a teraz sytuacja kryzysowa na Ukrainie, więc i tym razem, spotkanie może nie dojść do skutku.

Wcześniej zapowiadano, że sprawy są na najlepszej drodze, aby premier Martin spotkał się z Joe Bidenem, jednak obecnie mówi się, że nie jest to już takie pewne i ponownie prezydent USA oraz irlandzki premier mogą rozmawiać wirtualnie.

Będzie to pewien cios dla Martina, który pozostanie chyba jedynym premierem w najnowszej historii irlandzkiej polityki, który nie będzie mógł osobiście wręczyć irlandzkiej koniczyny amerykańskiemu premierowi. O ile jednak do spotkania dojdzie, a informacja powinna nadejść w tych dniach, rozmowy zdominowane mogą być kwestiami obronności, neutralności Irlandii, rozwojem technologicznym i kryzysem energetycznym, co z kolei zaburzy wydźwięk tego święta, przynajmniej na polu politycznym.

Premier Martin wyraził niedawno nadzieję, że w tym roku, dane mu będzie spotkać się z prezydentem Bidenem i wręczy mu koniczynę osobiście, ale sytuacja geopolityczna zmieniła się na tyle, że może być to niemożliwe.

Bogdan Feręc

Źr: Indepnedent

Zdj: Wirtualne spotkanie prezydenta Bidena i premiera Martina podczas przekazywania tradycyjnej misy z koniczyną w roku ubiegłym.

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська