Czy na wyspie powstanie kolej dużych prędkości?

Rząd w Dublinie i gabinet w Belfaście podpisały list intencyjny w sprawie ewentualnej budowy kolei dużych prędkości.

Z porozumienia wynika, że zarówno Irlandia Północna, jak i Republika, żywo zainteresowane są budową trasy kolejowej, która obejmie południe, wschód i północ wyspy, a prowadzić będzie z Cork, przez Dublin do Belfastu. Linia kolejowa miałaby stać się drogą szybkiego ruchu kolejowego i przyczynić się do znacznego skrócenia czasu podróży.

W założeniach trasa szybkiej kolei łączyć ma dwie funkcje, bo dać możliwości turystyczne, a i być spoiwem dla działalności gospodarczej, rozwijając projekty transgraniczne w ramach międzynarodowej współpracy na wyspie.

Aktualnie przeprowadzona zostanie dogłębna analiza możliwości stworzenia takiej linii, ale i określone będą potencjalne korzyści z budowy szybkiej nitki kolejowej. Co istotne, korzyści już teraz zauważył premier Micheál Martin i premier gabinetu w Belfaście Arlene Foster. Szefowie rządów stwierdzili, że to doskonały pomysł, który pomoże w zbliżeniu Republiki z Irlandią Północną, ale i połączy trzy duże aglomeracje miejskie, które są motorami napędowymi gospodarek na wyspie.

Należy jednak zaznaczyć, że nie jest to autorski pomysł Foster, ani też Martina, bo o takiej trasie już rok wcześniej, rozmawiali premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i ówczesny taoiseach Leo Varadkar. Temat szybkiej kolei na irlandzkiej wyspie był jednym z tematów podczas omawiania kwestii mostu łączącego Irlandię Północną przez przesmyk pomiędzy Bangor a Portpatrick w Wielkiej Brytanii i wtedy właśnie pojawiła się koncepcja, włączenia do całości projektu szybkiej kolei, która z Cork, przez Dublin i Belfast, mogłaby kończyć się w Londynie.

Podczas tych rozmów, padły jednak słowa Leo Varadkara, który pomysł linii szybkiej kolei proponował w obecnej formule, czyli jako realny do wykonania w ramach irlandzkiej wyspy. Varadkar zaproponował ówcześnie, aby pociągi kursowały, co godzinę, by zwiększyć atrakcyjność połączenia.

Kiedy taka linia może powstać? To pieśń przyszłości, a jeszcze odleglejszym wydaje się propozycja budowy drugiej nitki, która połączy zachodnie wybrzeże kraju z Irlandią Północną.

Bogdan Feręc

Źr: BBC/RTE

Polska-IE: Udostępnij
Sinn Féin nie ustaj
Powstanie warszawski
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian