Czy można już planować wakacje?

Planować tak, ale eksperci radzą, aby nie podejmować ostatecznych decyzji, a z całą pewnością, nie dokonywać rezerwacji hoteli i przelotów.

Obecnie, jak powiedział ekspert ds. podróży Eoghan Corry, wiemy nieco więcej na temat koronawirusa, niż było to w marcu i kwietniu ubiegłego roku, a zatem wiemy, że SARS-CoV-2, może pojawić się wszędzie, nawet tam, gdzie ilość zakażeń jest lub była na poziomie zerowym. To nie wszystko, ponieważ o ile mówimy o Europie, sytuacja nadal jest bardzo skomplikowana, gdyż kraje, które popularne są wśród turystów z Irlandii, nadal wykazują dużą ilość zakażeń dziennych.

To może powodować, iż do lata, nie uda się opanować sytuacji na tyle, aby wakacje w Hiszpanii, Francji lub w innych popularnych krajach, były bezpieczne, więc i bezpiecznymi nie będą raczej wakacje.

Wiele nadziei pokłada się w szczepionkach, ale i w tym zakresie nie ma nic pewnego, a chodzi przede wszystkim o zaszczepienie dużej ilości osób, które w ten sposób, teoretycznie, bo badań faktycznej skuteczności wakcyny nadal nie ma, zabezpieczone zostaną przed koronawirusem.

Wiele osób chciałoby także wykorzystać swoje wołczery, które za niezrealizowane loty wydały im linie lotnicze i niektóre biura podróży, ale i to może okazać się niemożliwe, a wciąż na przeszkodzie stać będzie niepewna sytuacja pandemiczna. W tej sytuacji najlepszym wyjściem byłoby, żeby linie lotnicze i operatorzy turystyczni, przedłużyli ważność kuponów, jakie wydane zostały klientom, ale nie wiadomo, czy będą się do tego skłaniać.

W Irlandii mamy obecnie około 400 000 odroczonych wakacji, więc dotyczy to ogromnej ilości osób, a te, wraz z rodzinami, już w tamtym roku, chciały udać się na odpoczynek w cieplejsze rejony Europy lub świata.

Dobrym momentem na podejmowanie ostatecznych decyzji w kwestii wakacyjnej, będzie końcówka marca i kwiecień, bo wtedy, covidowa sytuacja powinna być bardziej przejrzysta, a i będzie wiadomo, ile osób jest zaszczepionych i na jakim poziomie są same zakażenia.

*

Kolejny rok bez wakacji na słonecznych plażach Hiszpanii albo bez odwiedzin Polski? Takie sztuczki nie ze mną, Brunner.

Bogdan Feręc

Źr: Twitte/Travel Ireland/PA Media

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Kolejny rok bez para
W nagłej podróży
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian