Czy możemy źle oddychać?

 
Wszyscy wiemy, że oddychanie jest fundamentem zachowania życia. Kiedy przestajemy oddychać, przestajemy żyć. Bez tlenu przetrwać nie możemy, zatem oddychanie jest najważniejszym elementem przy nim nas utrzymującym. Bardzo ważna jest znajomość prawidłowego oddychania, którego celem jest utrzymanie zdrowego życia.

Zauważyłam, że wciąż nie jesteśmy wystarczająco doinformowani na temat oddychania i zwykle go ignorujemy.

Nikt tak naprawdę nie nauczył nas podstaw oddychania, ponieważ od urodzenia oddychanie jest naturalną koleją rzeczy. Zauważalna jest tendencja, że nie musimy o tym myśleć, ponieważ oddychanie jest po prostu naturalną siłą organizmu człowieka.

Pytanie brzmi: czy oddychamy zdrowo?

Istnieje wiele chorób układu oddechowego, które występują we współczesnych społeczeństwach ludzi. Obecnie co raz częściej słyszymy o duszności, astmie, rozedmie lub zapaleniu płuc.

Ludzie są bardziej podatni na choroby układu oddechowego związanych z niekorzystnym wpływem różnymi bakterii, wirusów czy grzybów.

Porozmawiajmy najpierw o układzie oddechowym. Dlaczego tak ważne jest utrzymanie jego zdrowego stanu?


„Układ oddechowy to sieć narządów i tkanek, które aktywują proces oddychania. Ten system pomaga twojemu ciału wchłonąć tlen z powietrza, aby twoje narządy mogły sprawnie pracować, oczyszczając tym samym gazy odlotowe, takie jak dwutlenek węgla, z krwi ”


Układ oddechowy obejmuje:

– Nos i jamę nosową,
– Zatoki,
– Usta,
– Gardło, 
– Skrzynie głosową (krtań),
– Tchawicę,
– Membranę,
– Płuca,
– Rurki oskrzelowe,
– Oskrzela,
– Worki powietrzne (pęcherzyki,
– Naczynia włosowate.

Oddychanie rozpoczyna się, gdy wdychasz tlen przez nozdrza lub usta, pozwalając, aby przedostało się ono do tylnej części gardła i tchawicy podzielonej na rurki oskrzelowe.„Kiedy oddychasz, przepona kurczy się i przesuwa w dół. Zwiększa to przestrzeń w jamie klatki piersiowej, a płuca się w nią rozszerzają. Mięśnie między żebrami pomagają również powiększyć jamę klatki piersiowej. Kurczą się, aby pociągnąć żebro zarówno w górę, jak i dół, wewnątrz, a także na zewnątrz. ” Drogi oddechowe, takie jak gardło, tchawica, oskrzela i płuca muszą być otwarte i nie powinno być w ich przestrzeni żadnych oznak stanów zapalnych, obrzęków lub dodatkowego, nadmiernego śluzu, aby umożliwić im prawidłowe funkcjonowanie.
Oddychanie wykorzystuje procesy chemiczne i mechaniczne dla dostarczania tlenu do każdej komórki twojego ciała, jednocześnie usuwając dwutlenek węgla, który jest produktem ubocznym tego procesu. Wszystko to ma na celu uzyskanie energii do napędzania wszystkich funkcji organizmu i procesów życiowych.

Wiem, że wiele osób ma tendencję do wdychania i wydychania przez usta.

Narząd nosa jest bardzo ważny w procesie oddychania, a często o tym zapominamy.

Dlaczego powinniśmy wdychać za pomocą nosa i wydychać przez usta?

Istnieje wiele badań, które wskazują na korzystne znaczenie pobierania wdechu przez nos i wykonywania wydechu poprzez jamę ustną, podkreślając, że jest to optymalny sposób korzystania z układu oddechowego. Istnieją również znaczące dowody, które mówią o korzyściach zdrowotnych wynikających zarówno ze wdychania, jak i wydychania przez nos.

Nos to specjalnie zaprojektowany narząd, który wspiera zdrowe utrzymanie układu oddechowego.

Wdychanie przez nos pomaga ogrzać powietrze, nawilżyć je, mieszając z tlenkiem azotu, co wspomaga zwalczanie wszelkich infekcji. Ten proces zabija bakterie i działa rozszerzająco na drogi oddechowe, tętnice i naczynia włosowate.

Co więcej, oddychanie przez nos zapewnia pochłanianie większej ilości tlenu, ponieważ rozszerzenie naczyń tlenkiem azotu zwiększa powierzchnię pęcherzyków płucnych. Innymi słowy, zwiększa przepływ krwi w układzie krążenia i objętość płuc.

Inne korzyści to między innymi; pomoc w utrzymaniu optymalnej temperatury ciała lub zwiększenie wydajności funkcji mózgu.

Oczywiście prawidłowe oddychanie bardzo pomaga podczas każdej aktywności fizycznej, ponieważ płuca i tlen są podstawowymi generatorami energii.

Podczas aktywności fizycznej zaleca się wdychanie przez nozdrza i wydychanie jamą ustną, ponieważ „gdy wydychasz przez nozdrza w porównaniu z ustami, powstaje ciśnienie wsteczne, a wydychane powietrze jest ograniczane i zwalniane, co jest dokładnie czasem, kiedy płuca absorbują więcej tlenu.

Spowalnia to ucieczkę powietrza, dzięki czemu płuca mają więcej czasu na wydobycie z nich tlenu. Gdy zachodzi właściwa wymiana tlenu z dwutlenkiem węgla, krew utrzymuje zrównoważone pH. Nasz pobór tlenu ma miejsce głównie podczas ograniczonego wydechu przez nos.

Jeśli dwutlenek węgla zostanie utracony zbyt szybko, jak podczas oddychania przez usta, absorpcja tlenu jest zmniejszona. Jeśli chcesz uzyskać lepszą wydajność podczas ćwiczeń, musisz przerwać nadmierne oddychanie lub hiperwentylację-np. Oddychanie przez usta”.

Używaj ust do wdechu i wydechu tylko wtedy, gdy fizycznie nie możesz tego zrobić przez nos.

Istnieje kilka zagrożeń, które niesie ze sobą nawyk oddychania przez usta, takich jak:

• Nie jest możliwe powstrzymanie szkodliwych bakterii, które chcą wejść do twojego organizmu. Twój nos jest filtrem, który je zatrzymuje.
• Oddychanie ustami może osłabiać serce i płuca, gdyż powoduje zubożony poziom dwutlenku węgla, zmniejsza krążenie krwi, spowalnia mózg i odruchy , a nawet powoduje zawroty głowy, a czasem utratę przytomności.
• Oddychanie wyłącznie przez usta może powodować chrapanie lub bezdech senny.
• Może również wpływać na twoje życie seksualne, wygląd i ogólne osłabienie ciała.

Zachęcam cię do wzięcia pod uwagę to, w jaki sposób oddychasz.
Odpowiedni sposób oddychania to bardzo istotny element życia, a poprawa jego jakości przyniesie wiele korzyści.
Ćwicz świadome oddychanie przez oba nozdrza i wydychanie przez usta jak najczęściej. Upewnij się, że wdychasz głęboko, pozwalając, aby twoja klatka piersiowa była szeroko otwarta, a żebra poruszały się ku górze, kierując wdech w stronę pępka.
Spróbuj wydłużyć zarówno wdech, jak i wydech.
Możesz spróbować to uczynić w cichych, intymnych warunkach, aby nic ci nie przeszkadzało.

Polecam to robić w intymnym otoczeniu, ponieważ mamy tendencję do uciszania swojego oddechu. Oddech może wydawać dźwięk, więc nie wstydź się go. W swojej pracy doświadczyłam, że ludzie, którzy uczęszczają na moje zajęcia jogi, podczas których uczymy się metod oddychania, po prostu wstydzą się dźwięku ich oddechu. To, że oddech ma brzmienie jest całkowicie normalne i w porządku.

Aby poćwiczyć, usiądź na krześle, połóż dwie dłonie na biodrach, otwórz szeroko klatkę piersiową i zaangażuj łopatki, napinając mięśnie pleców. Ćwicz głębokie wdychanie przez nos, powoli wydychając powietrze przez usta.


Istnieje wiele różnych medytacji oddechowych, które możemy napotykać w różnych starożytnych jak współczesnych filozofiach życia. Zachęcam cię do poszukiwania dodatkowych informacji na ten temat i rozpoczęcia praktyki.

Zapraszam do obejrzenia moich nagrań wideo z tybetańskimi metodami oddychania przez nozdrza. Można zainspirować się nimi, aby nauczyć się korzystać z narządu nosa zarówno do wdechu, jak i wydechu. Praktyka ta może ci pomóc w skupieniu się na tym narządzie, czyniąc go główny narządem wdechu, rozpoczynającym proces oddychania w ciele.
Te metody obejmują również medytację, która pomaga oczyścić umysł i wspomaga procesy uzdrawiania w twoim ciele.

Polecam również ćwiczenia wstrzymywania wdechu.

Tybetańska metoda nauki oddechu dla początkujących: (włącz HD)

Tybetańska metoda nauki oddechu dla bardziej zaawansowanych praktykujących: (włącz HD)

Joga, Pilates i ogólnie zajęcia fitness mogą również być świetnym sposobem na naukę prawidłowego oddychania.

Zauważyłam także powstanie kilku nowoczesnych metod oddychania przez usta, jednak nie poleciłabym ich jako pierwszego sposobu na naukę prawidłowego oddychania. Można je uznać za dodatkowe metody, po przyzwyczajeniu się do regularnego i prawidłowego sposobu oddychania przy użyciu nosa do wdechu i jamy ustnej do wydechu. Osobiście uważam jednak, że zważając na budowę fizjologiczną człowieka, powinniśmy nauczyć się pracować z przeponą, wdychając głęboko powietrze przez nos i wydychając przez usta lub również przez nos. 

Zapraszam do indywidualnej konsultacji , która obejmuje aspekty natury ciała, ducha i umysłu, po której będzie od razu można wprowadzić wiele zmian, które korzystnie wpłyną na poprawę zdrowia na wszystkich tych poziomach.

eva@4evafit.ie

www.4evafit.ie

Ewa Witek 

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish