Czy minister będzie impulsem do zmiany zasad w nauce jazdy?

W nowym rządzie mamy dwóch ciekawych ministrów, więc szefa resortu ds. dzieci i ministra rolnictwa, a to ten drugi stanie się prawdopodobnie inspiratorem zmian.

Urząd Bezpieczeństwa Drogowego poinformował, że po irlandzkich drogach jeździ obecnie ponad 37 000 kierowców, którzy nie mają pełnego prawa jazdy. Co ważniejsze, bo zgodnie z przepisami kierowcy „L” mogą poruszać się po drogach, o ile na siedzeniu obok znajduje się kierowca z pełną licencją „drajwera”. W Irlandii wśród kierowców z niepełnym prawem jazdy są tacy, którzy korzystają z kolejnego, czyli drugiego, trzeciego, czwartego, a nawet piątego przedłużenia zezwolenia na naukę, a to oznacza, że uczą się jeździć już około 10 lat.

W sprawie nie pojawiłby się też nowy minister, gdyby nie jego niedawny wybryk, ale skoro szef resortu rolnictwa, jechał sobie po spożyciu, na co zareagowała irlandzka policja, to zaczęto doszukiwać się kolejnych spraw w życiorysie Barry’ego Cowena.

Dziennikarze Irish Independent ustalili, iż minister w rządzie Micheála Martina, nie dosyć, że jechał „na cyku”, to nie ma pełnego prawa jazdy. Sprawa nieco się wyjaśniła, kiedy cofnięto się do roku 2016, a to wtedy właśnie, obecnemu ministrowi rolnictwa, odebrano uprawnienia do kierowania pojazdami, gdyż też miał promile w wydychanym powietrzu.  

Po ostatnim incydencie minister Cowen przyznał, że jego czyn, był „głupim błędem”, ale powiedział też, że prowadził pojazd, korzystając z zezwolenia na naukę, gdyż jego tymczasowe prawo jazdy straciło ważność.

Dzięki zachowaniu ministra Cowena sprawie zaczęło się przyglądać RSA i urzędnicy tej instytucji doszli do wniosku, że zbyt dużo osób przez wiele lat przedłuża sobie zezwolenia na naukę jazdy, nie uzyskując pełnych uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Trochę zaskakująco wyglądają też statystyki, bo z ogólnej ilości ponad 37 000 osób z zezwoleniem na naukę jazdy, 7128 osób już czwarty raz przedłużyło zezwolenie, a 6554 osoby mają już 11. zezwolenie.

Dlatego rzecznik Urzędu Ruchu Drogowego powiedział, że „to niedopuszczalna praktyka i należy z tym skończyć”. RSA zapowiedziało tym samym, iż w najbliższym czasie dokona przeglądu przepisów i zaproponuje zmiany, które uniemożliwią wieloletnie przedłużanie zezwoleń na naukę jazdy. Wydaje się, że propozycja RSA pójdzie w kierunku jednego dwuletniego przedłużenia, bo to i tak da długi okres, aby nauczyć się jeździć, dodaje rzecznik RSA.

Bogdan Feręc

Źr: Independent/RSA

Polska-IE: Udostępnij...
Caspian Hope – Wri
Irlandzki paszport j
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish