Czy Mikołaj w Irlandii jest bezpieczny i czy w ogóle istnieje?

Z raportów irlandzkiej policji wynika, że Mikołaj, nie może się tu czuć bezpiecznie, bo, co może dziwić, czasami traktowany jest na Zielonej Wyspie raczej po macoszemu.

Kiedy corocznie rząd Republiki Irlandii otwiera dla niego drogę powietrzną nad Irlandią, więc służby ochrony powietrznej, nie strzelają do Świętego Mikołaja, gdy wkracza w przestrzeń powietrzną Republiki, to inaczej dzieje się w przypadku osób, które Mikołaja mają za nic.

Policjanci udostępnili niedawno swoje raporty, a z tych się dowiadujemy, że praca Mikołaja, jest trudna, a i niebezpieczna. Tłuścioszek z białą brodą wpada niekiedy w poważne kłopoty, a i sam potrafi wejść w konflikt z prawem.

Częściej jednak to on potrzebuje pomocy, bo zdarzało się już w Irlandii, że strzelano do niego z dubeltówki, obrzucano cegłami i kamieniami, tarzano w błocie oraz szczuto psami, co w konsekwencji prowadziło do interwencji Gardy, która zawsze wyciągała do Mikołaja pomocną dłoń. Z dzienników policyjnych dowiemy się również, że Mikołaj często trafiał na oddział ratunkowy, ale to przez dzieci, które zamiast ciasteczek i mleka, zostawiały mu na kominku, coś mocniejszego, a wtedy, prowadząc „sanie” pod wpływem, powodował kolizje, a niekiedy umordowany roznoszeniem prezentów, leżał w przydrożnym rowie.

Mikołaj trafiał też parę razy do aresztu, bo zamiast dawać, odbierał.

Najczęściej jest jednak tak, że Mikołaj, bo ten przecież istnieje, nie jest alkoholikiem, nie jest też upapranym w błocie zdezelowanym grubaskiem, a takim, jakim go znamy. Dowód na jego istnienie jest też namacalny, bo skąd brałyby się prezenty pod choinką, a te, są tam przecież zawsze. W związku z tym, ale i co udowadnia policyjny system PULSE, Mikołaj istnieje, bo jego obecność w okresie świąt Bożego Narodzenia, jest udokumentowana, niekiedy nawet wyrokiem sądu. A popada w konflikt z prawem… Cóż, któż bez wad?

Bogdan Feręc

Z raportów Gardy

Polska-IE: Udostępnij
You Tube, Netflix, A
Irlandia nie zamierz
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian