Czy mieszkańcy Irlandii będą mogli wyjechać za granicę?

Ze względu na skuteczność szczepionki Covid-19, większość władz krajowych mówi, że potrzebne są dodatkowe szczepienia, czyli trzecia dawka wakcyny, bo działa.

Są też państwa, które dla innych są wzorem postępowania i opierając się na ich rozwiązaniach, politycy zaczynają proponować takie same zasady u siebie. Aktualnie Wielka Brytania, która nawiasem mówiąc, jest często stawiana w Irlandii, jako przykład dobrych przedsięwzięć prawnych, proponuje, aby możliwość wyjazdu za granicę, miały wyłącznie osoby, które otrzymały trzy dawki covidowej szczepionki.

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii, będą więc musieli udowodnić, że byli szczepieni trzy razy, o ile zdecydują się na podróż poza ich wyspę.

Propozycja, która pojawił się w ubiegłym tygodniu, doczekała się też realizacji, bo gabinet Borisa Johnsona zadecydował, że obowiązek trzech szczepień dla wyjeżdżających, zacznie obowiązywać w chwili opublikowania przepisu, a stało się to wczoraj w godzinach popołudniowych. Oznacza to, że już wczorajszego popołudnia, a formalnie od północy, obowiązek przedstawienia dokumentów o potrójnym zaszczepieniu, mają wszyscy wyjeżdżający z Wielkiej Brytanii.

Obowiązek udowodnienia potrójnego szczepienia, wprowadzony został na czas określony, a mówi się o sześciu miesiącach od chwili wprowadzenia.

Tu pojawia się właśnie pytanie, czy taką samą drogą podąży też Republika Irlandii, bo w kraju, rozpoczęła się akcja namawiania do trzeciej dawki szczepionki przeciwko Covid-19. Wiemy też, że brytyjskie rozwiązania, różnego rodzaju, implementowane są do Irlandii, co z kolei może sugerować, że i tutejsi politycy, będą chcieli, skutecznie lub nie, wprowadzić takie rozwiązanie.

Oczywiście irlandzki rząd, nie kieruje się jeszcze w tę stronę, ale wraz z planami wprowadzenia kolejnych, ciężkich ograniczeń, może też zaproponować, by wyjechać z wyspy, lub na nią wjechać, mogły osoby z potrójnym zaszczepieniem.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Premier Martin nie c
Pracownicy pozostawi
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська