Czy marihuana powinna być w Irlandii legalna?

Duża część mieszkańców kraju uważa, że tak, ale prawie 100 procent jest zdania, że przede wszystkim do celów medycznych.

 

W Irlandii od lat toczy się spór zwolenników i przeciwników legalizacji marihuany do celów rekreacyjnych, a z badania pracowni RED C wynika, że 39% irlandzkiego społeczeństwa, chce jej legalizacji oraz sprzedaży na wolnym i uregulowanym rynku. Ilość zwolenników znacznie rośnie, jeżeli przyjrzymy się legalizacji i wprowadzeniu do użytku marihuany leczniczej, bo w tej grupie, już 91% respondentów jest przekonanych, iż ten produkt, powinien zostać uznany za lek i wprowadzony do terapii leczniczej.

Przeciwnicy, którzy całkowicie odmawiają prawa do legalizacji marihuany do celów rozrywkowych, stanowią w Irlandii zaledwie 4%, a niezdecydowani 3 procent.

 

Poparcie i jego brak zależy również od ilości przeżytych wiosen i osoby w grupie wiekowej 18 – 34 lata w 56 proc. przypadków odpowiedzieli, iż opowiadają się za jej legalizacją, a odsetek spada do 21% w grupie osób powyżej 55 lat. Osoby 55-letnie i starsze w 70 procentach godzą się na legalizację marihuany medycznej, a ogółem odsetek wynosi wspomniane już 91%.

 

Najwięcej przeciwników legalizacji marihuany jest w Connacht i Ulsterze, po 7%, a reszta kraju ustawiła się w średniej krajowej, więc 4% osób, jest przeciwna legalizacji marihuany do celów rekreacyjnych.

 

W podziale na płci także zobaczymy pewne różnice, bo mężczyźni w 44 proc. przypadków chcą legalizacji marihuany, natomiast kobiety reprezentują ten pogląd w 34%.

Dysproporcje zależą również od miejsca zamieszkania i 43% mieszkańców miast chce legalizacji narkotyków miękkich, a na wsiach procent ten spada do 29.

Jakiejś formy legalizacji marihuany chce w kraju 93% statystycznych mieszkańców.

 

W ankiecie udział wzięło ponad 1000 dorosłych mieszkańców Irlandii, którzy reprezentowali różne środowiska, by uzyskać najpełniejszy profil populacji, a błąd statystyczny określa się na 3%.  

Bogdan Feręc

Źr: Red C dla The Journal

Polska-IE: Udostępnij
Rząd musi odpowiedz
Państwo musi wspier
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian