Czy Johnson doprowadzi do twardego Brexitu? Może mieć z tym problem – wyrosła wewnętrzna opozycja

Niedawne doniesienia o przygotowywanej przez brytyjski rząd ustawie, która na nowo określi sytuację na irlandzkiej wyspie, więc odrzuci protokół irlandzki, mogą stać się wyłącznie historyczną przeszłością, a stanie się tak, za sprawą członków partii Borisa Johnsona.

W tej sprawie wypowiedziała się była premier Wielkiej Brytanii Theresa May, która podkreśliła, że leży jej na sercu dobro Królestwa, a proponowane przez premiera Johnsona ustawy, nie mają nic wspólnego z dobrobytem kraju. Wg May, prawodawstwo, jakie chce wprowadzić Downing Street, „spowoduje niewypowiedziane szkody dla Wielkiej Brytanii”, co odczuwane będzie przez ten kraj przez lata. Była premier jest również przekonana, że zaszkodzi to głównie Irlandii Północnej, a ta będzie w wyjątkowy sposób marginalizowana przez światowe rynki, więc dosyć szybko dojdzie tam do załamania ekonomicznego, wzrostu bezrobocia, a nie można wykluczyć, a jest to teraz nader prawdopodobne, iż nastąpi wzrost nastrojów republikańskich. May zaznaczyła również, że poprzez działania Johnsona, obudzone mogą zostać „demony przeszłości”, więc odbudowanie struktur IRA, staje się wielce prawdopodobne.

Theresa May zapowiedziała, że nigdy nie poprze zaproponowanej ustawy, która zniszczy wiele lat negocjacji z Unią Europejską, bo jest ona szkodliwa dla kraju.

Co istotne w tej sprawie, Pani May, ma wielu zwolenników w Partii Konserwatywnej, a to oznacza, że mogą pójść za jej przykładem. Jeżeli do tego dojdzie, Borisowi Johnsonowi, wyrośnie poważna wewnątrzpartyjna opozycja, a niewiele głosów potrzeba, aby ustawę odrzucić.

*

Konsekwencje zarówno wprowadzenia ustawy, jak i jej odrzucenia, mogą być różne, ale też powinny nas niepokoić, bo tak naprawdę, żaden rozwój wypadków, nie uchroni ani Brytyjczyków, ani nas, przed twardym brexitem, jeżeli premier Johnson się uprze. Pozytywem będzie natomiast utrzymanie w mocy protokołu irlandzkiego, co pozwoli na współpracę gospodarczą Republiki z Północą, na zasadach unijnych.

Jest jednak pewnego rodzaju rozwiązanie całej tej nieciekawej, również dla nas, sytuacji, a tym wydaje się wewnątrzpartyjny opór u Torysów, a gdyby tak się stało, to do zwieszenia rozmów wyjściowych i samego brexitu, doprowadzić mogą wybory nowego lidera ugrupowania. Dlaczego? Premier Johnson mógłby zostać zmuszony przez członków własnego ugrupowania, aby tworzony przez niego gabinet, funkcjonował, jako techniczny, a to oznacza, że żadna istotna decyzja, nie ma mocy prawnej, jeżeli nie zostanie zatwierdzona przez parlamentarną większość i królową. Do tego jest niestety jeszcze bardzo daleko, ale nie jest to scenariusz niemożliwy i poczekać trzeba, na głosowanie w Westminsterze.

Bogdan Feręc

Źr: BBC

Polska-IE: Udostępnij
Przywrócenie płatn
Już w nocy zrobi si
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian