Czy jest szansa na imprezy plenerowe latem?

Niepewność jest duża, sygnały sprzeczne, a wszystko zależy od poziomu zakażeń i ilości szczepień.

O ile mówimy o sprzecznościach, to podkreślić należy dwie wypowiedzi, a te padły z ust premiera Micheála Martina i wicepremiera Leo Varadkara. Pierwszy z Panów mówi, że nie należy się spodziewać zbyt dużego luzowania zasad, jakie obecnie obowiązują, to drugi daje nadzieję, chociaż też uzależnia wszystko od ilości osób, jakie uda się w Irlandii zaszczepić.

Leo Varadkar wysunął tezę, że już w kwietniu, w kraju, możliwe będzie szczepienie około 250 000 osób tygodniowo, chociaż taka ilość wydaje się nierealna, bo nawet HSE, nie wspominało nigdy o takich ilościach.

Jeżeli natomiast sprawdzą się słowa wicepremiera, to lekko licząc, do końca wakacji zaszczepieni zostaną wszyscy mieszkańcy Irlandii, a to może sugerować, że albo w końcówce sierpnia, albo we wrześniu, nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby imprezy plenerowe wróciły do irlandzkiego kalendarza imprez i wydarzeń kulturalnych, a życie towarzyskie wróciło do normy.

*

W tym zakresie pozwolę sobie jednak być sceptykiem i nie zgodzę się z wicepremierem Varadkarem, że tygodniowo w Irlandii, szczepionych będzie ćwierć miliona osób. Tym samym, nie spodziewam się, aby przed jesienią, nastąpiły wyraźne zmiany, chociaż pozom obostrzeń będzie raczej niższy i już w lipcu, a nawet w połowie czerwca, spodziewam się poziomu trzeciego.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Pandemia odbija się
Pan planu szczepień
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian