Czy irlandzki rząd pójdzie tą drogą?

Propozycji naprawy gospodarki w Irlandii jest kilka, a ma się to dziać przez finansowanie firm i system dotacji pracowniczych, ale nasz wschodni sąsiad wpadł na pomysł i chce dać każdemu mieszkańcowi 500 funtów.

Wcześniej podobną propozycję wysunęło ugrupowanie Mary Lou McDonald i Sinn Féin proponuje, aby każdy dorosły mieszkaniec Irlandii otrzymał bon na 200 €, dziecko na 100 €, którymi mógłby pokryć część wydatków na wakacje w kraju. To w tej chwili wciąż propozycja, która ma pojawić się niebawem w Dáil, a wydaje się, że pobudzanie jedynie branży hotelarsko-gastronomiczne, jest działaniem zbyt wybiórczym.

Brytyjski kanclerz skarbu Rishi Sunak opracowuje właśnie wytyczne do planu, który ma dać każdemu pełnoletniemu mieszkańcowi Królestwa 500 funtów, które będzie mógł „dowolnie wydać”, byle tylko stało się na terenie Wielkiej Brytanii. Dodatkowo Ministerstwo Skarbu proponuje połowę tej kwoty każdemu dziecku, czyli nieletni otrzymają po 250 funtów.

Takim działaniem brytyjski rząd chciałby pobudzić swoją gospodarkę, a co się z tym wiąże, wesprzeć tamtejsze małe i średnie firmy, które już teraz cierpią po pandemii.  

Oficjalnie propozycja brytyjskiego Departamentu Skarbu opublikowana zostanie na jutrzejszej konferencji prasowej kanclerza Rishi Sunaka, a wymienione 500 i 250 funtów, przekazane zostanie w formie bonu, nazywanego w Królestwie „kuponem ulicznym”. W projekcie nie ma jeszcze szczegółowych wytycznych zwianych z wydatkowaniem bonu, bo mówi się też, że te mogą być skierowane do niektórych tylko sektorów gospodarki, najbardziej dotkniętych pandemią, jednak ostateczna decyzja w tej sprawie, nie została jeszcze podjęta.

Wiadomo jest obecnie jedno, bon w Wielkiej Brytanii będzie, więc może i Irlandia przyspieszy prace w tym zakresie.

Bogdan Feręc

Źr: BBC

Polska-IE: Udostępnij...
Irlandzki system wod
Nowości w Aldi oraz
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish