Czy Irlandia zostanie członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ?

Dzisiaj w siedzibie ONZ w Nowym Jorku rozpoczyna się głosowanie nad przyjęciem nowych członków Rady Bezpieczeństwa, do którego pretenduje także Irlandia.

Miejsce w Radzie jest rotacyjne, a czas trwania kadencji określono na dwa lata, jednak aby Republika Irlandii otrzymała miejsce członka rotacyjnego, powinna pokonać Kanadę lub Norwegię. Do wyboru potrzebnych jest 2/3 głosów ambasadorskich, bo to oni wybierają kraj, który zasiadać będzie w Radzie przez okres 24 miesięcy, więc stanowić też prawo i opiniować światowe wydarzenia związane z bezpieczeństwem.

Miejsca do obsadzenia są dwa, więc szanse Irlandii na zajęcie jednego z nich wysokie, ale jeżeli pierwsza tura nie przyniesie rozwiązania, zarządzone będzie kolejne głosowanie.

Irlandzki rząd oficjalną kampanię, która ma przynieść jej sukces i miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, rozpoczął już ponad dwa lata temu, a zapoczątkowali ją prezydent Michael Daniel Higgins, premier Leo Varadkar i wicepremier Simon Coveney. Kampania kosztowała kraj, czy też irlandzkich podatników 840 000 €, a pieniądze na ten cel wydawane były od trzech lat.

Wcześniej Irlandia zasiadała już w fotelu niestałego członka Rady Bezpieczeństwa i było to w 1962, 1981 i 2001 roku.

Bogdan Feręc

Źr: DFA/ONZ

Polska-IE: Udostępnij...
Profesor Mirosław M
Zupa Szczawiowa
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish