Czy Irlandia zlikwiduje część palcówek dyplomatycznych?

Rosną koszty utrzymania wszystkich przedstawicielstw dyplomatycznych, jakie na świecie ma Republika Irlandii, a rocznie, tylko na czynsze wydaje ponad 14 milionów euro.

Placówki dyplomatyczne to ambasady i konsulaty, za które Irlandia zapłaciła w ubiegłym roku 14 310 119 €, co ma odniesienie do 80 pojedynczych lokalizacji na całym świecie. W tym roku z irlandzkiego budżetu do rąk właścicieli wynajętych budynków trafiło już ponad 12 mln €, głównie z tytułu najmu i zakwaterowania.

Jak podkreślił minister spraw zagranicznych Simon Coveney, wiele misji, aby obniżyć koszt wyjazdu, mieszka na terenie ambasad i konsulatów, więc unika się tym samym kosztów wynajmowania hoteli. W budynkach przedstawicielstw dyplomatycznych mieszkają gównie urzędnicy departamentów rządowych, którzy prowadzą zagraniczne misje handlowe i dyplomatyczne, ale niekiedy również przedstawiciele biznesu, prowadzący negocjacje w imieniu i za zgodą irlandzkiego rządu.

Jak poinformował szef irlandzkiego MSZ Simon Coveney, czynsze uzależnione są od wielu czynników, w tym od warunków najmu, charakteru jednostki, lokalizacji oraz ze względu na lokalne prawo, chociaż najdroższymi są obecnie lokale w Brukseli, które są siedzibą Stałego Przedstawicielstwa Republiki Irlandii przy UE.

Irlandzkie MSZ stale monitoruje sytuację i stara się obniżać koszty najmu lokali przedstawicielstw dyplomatycznych, a i łączyć je dla kilku państw, o ile na obszarze prowadzonej działalności, nie ma dużej diaspory Irlandczyków, czy interesy gospodarcze kraju są na niższym poziomie. Od kilku lat pojawiają się jednak głosy, przede wszystkim z kręgów opozycji parlamentarnej, że państwo, zbyt dużo wydaje na swoje placówki dyplomatyczne i to powinno się zmienić. Innego zdania jest Departament Spraw Zagranicznych, który utrzymując stosunkowo dużą liczbę ambasad i konsulatów, promuje w ten sposób Irlandię na świecie. Niezależnie od tego, również w irlandzkim MSZ-cie mówi się, że część konsulatów, może doczekać się likwidacji lub innej formy ograniczenia kosztów, w tym zmniejszenia korpusu dyplomatycznego.

Bogdan Feręc

Źr:  Department of Foreign Affairs 

Zdj: Reuters

Polska-IE: Udostępnij
Miliony mieszkańcó
Irlandia zgodzi się
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian