Czy Irlandia zdobędzie miejsce w ONZ?

W przyszłym miesiącu w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych przeprowadzone będzie głosowanie w sprawie rotacyjnego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa.

Ambasadorzy ONZ, co dwa lata głosują w sprawie rotacyjnych członków Rady Bezpieczeństwa, a tym razem do tego pretendują trzy kraje. W Nowym Jorku zadecyduje się, czy rolę tę obejmie od 2021 roku Kanada, Norwegia, czy może Irlandia, która od dawna stara się ponownie zasiąść w Radzie Bezpieczeństwa.

Tegoroczne głosowanie będzie nieco inne, ponieważ nie odbędzie się jak zwykle, czyli na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Tym razem, ze względu na pandemię koronawirusa, tajne głosowanie rozłożone zostało na cały dzień i głosy oddawane będą przez poszczególnych ambasadorów w odstępach czasowych, by odizolować ich od siebie.

Głosowanie w tej sprawie zaplanowano na 17 czerwca 2020 roku i o ile Irlandia zostanie wybrana na rotacyjnego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ, będzie to już czwarty raz. Wcześniej miejsce w Radzie przyznawane było Irlandii w 1962, 1981 i w 2001 roku.

Oficjalna kampania w sprawie członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ rozpoczęła się w 2018 roku, a zapoczątkowali ją wspólnie prezydent Republiki Irlandii Michael Daniel Higgins, premier Leo Varadkar i wicepremier Simon Coveney, którzy na posiedzeniu ONZ w siedzibie Rady, zgłosili oficjalny akces Irlandii.  

W rozpoczęciu kampanii wspomagały polityków zespół U2 i pokaz musicalu Riverdance.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Polska-IE: Udostępnij...
On był zawsze po pr
Ogrody zoologiczne n
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish