Czy Irlandia pozostanie gastronomicznie online?

W całym kraju zamkniętych jest wiele barów, kawiarni i restauracji, ale zamknięte są wyłącznie drzwi, bo w ich wnętrzach, praca wre.

Właściciele kawiarni, barów szybkiej obsługi i restauracji, przynajmniej niektórzy, czyli ci, którzy nie załamali się spadkiem ilości klientów, informują swoich dotychczasowych gości, że lokal jest zamknięty w formie fizycznej, ale działa w sieci i telefonicznie.

To właśnie wykorzystują stali bywalcy tych miejsc i przez Internet zamawiają kawę, ulubioną herbatę, kanapki, obiady i ciasta.

Właściciele kawiarni i barów działających obecnie cyfrowo i telekomunikacyjnie mówią, że od 100 do 220 procent wzrosła ilość zamówień, a część personelu, która teraz mogłaby zasilić szeregi ubiegających się o zasiłek pandemiczny, realizuje zamówienia. Podobnie jest w przypadku restauracji i barów z jedzeniem na wynos, bo i tam notowany jest znaczny wzrost sprzedaży z dostawą, chociaż dodają, że nie wyrównuje to strat, jakie ponoszone są po zamknięciu ich lokali.

Spore grono większych i mniejszych biznesmenów tej branży mówi jednak, że to może pomóc im przetrwać najgorszy okres i kiedy sytuacja zacznie się normalizować, wrócą do sprzedaży „face to face”, a przynajmniej taką mają nadzieję.

Właściciele interesów z szeroko rozumianego sektora gastronomicznego zaczęło się też zastanawiać, czy nie zostaną postawieni przed innym wyzwaniem, bo klienci mogą na tyle przyzwyczaić się do zamówień online i dostarczania im potraw oraz napojów do domu lub pracy, że pozostaną przy tej formie zakupów na stałe.

W takim przypadku duża grupa usługodawców gastronomicznych, z całą pewnością będzie zmuszona do zmiany modelu biznesowego firmy i przystosowania większości swoich usług do funkcjonowania w sieci.

Trzeba mieć jednak nadzieję, że Irlandczycy lubiący wypady do knajpek, kawiarni i restauracji, pozostaną wierni swoim przyzwyczajeniom, czyli po zakończeniu tego trudnego dla nas wszystkich okresu, irlandzka gastronomia odżyje i znowu tętnić będzie gwarem rozmów…

Bogdan Feręc

Polska-IE: Podziel się...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish