Czy Irlandia powinna zrobić tak, jak Japonia?

Jedno z japońskich miast uznało, że piesi, którzy podczas chodzenia patrzą w swoje telefony, są zagrożeniem dla ruchu i powinno się im zabronić korzystania z telefonów.

Z badań wynika, że podczas patrzenia w telefon, widzimy wokół siebie zaledwie 5% tego, co normalnie, więc prawie nie zwracamy uwagi na to, co dzieje się w naszym najbliższym otoczeniu. To z kolei powoduje wiele zagrożeń, w tym zwiększa ilość wypadów z udziałem pieszych, a władze miasta Yamato, które znajduje się w pobliżu Tokio, uznały, iż nie można na to dalej pozwalać

W związku z tym władze miejskie złożyły tamtejszym radnym wniosek, w którym postulują wprowadzenie przepisu, a ten zabraniać będzie patrzenia w ekrany telefonów i innych urządzeń podczas chodzenia.

Jeden z urzędników miejskich Masaaki Yasumi powiedział:

–  Ilość osób korzystających ze smartfonów gwałtownie wzrosła, podobnie jak liczba wypadków. Chcemy temu zapobiec i jako pierwsze miasto w Japonii, wprowadzić taki zakaz. Przewidujemy też kary dla osób, które łamać będą nowe przepisy, a wstępem do wprowadzenia przepisów, będzie akcja informacyjna. Mamy nadzieję, że zakaz zwiększy świadomość zagrożeń i spadnie ilość wypadków z udziałem pieszych.

Zakaz patrzenia w telefony wejdzie w życie w Yamato z początkiem przyszłego miesiąca, ponieważ radni tego miasta już wyrazili wstępną aprobatę dla inicjatywy.

Czy taki zakaz powinien obowiązywać też w Irlandii? Na odpowiedzi czekamy na naszej facebookowej stronie.

Bogdan Feręc

Źr: AFP

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish