Czy Irlandia może pozostać otwarta i poradzić sobie z wirusem?

Właściwie jest to możliwe, a co ważniejsze, coraz więcej państw na świecie, szuka, takiej właśnie drogi, a oczy kierują w rejony azjatyckie.

Otóż okazuje się, że np. w Chinach, Wietnamie, Korei Południowej, na Tajwanie i Nowej Zelandii, poradzono sobie z wirusem, a przypadków zakażeń SARS-CoV-2 jest tam obecnie bardzo mało. Czym to jest spowodowane?

Wrócić w tym przypadku należy do ograniczeń, jakie są wprowadzane, czyli do zakazów, które Europejczycy nagminnie łamią. Brak izolacji, dystansu społecznego, a i w dużej części brak osłon twarzy, prowadzi do zwiększenia możliwości transmisji wirusa, co przekłada się na wzrost covidowych zachorowań. Na przykładzie Irlandii, ale nie tylko na wyspie, pomimo wprowadzania wyższych stopni ograniczeń, ilość zakażeń wirusem wzrasta i wzrasta też poziom niezadowolenia społecznego oraz opór przed rządowymi rozporządzeniami.

Irlandzki rząd, jak do tej pory, nie umie poradzić sobie z rosnącą ilością zakażeń, chociaż próbuje, ale idzie, jak się wydaje drogą, która i tak, nie przyniesie efektów, bo jest nakazową. Gdyby jednak zmienić nieco sposób działania, więc postąpić tak, jak zrobiły to Chiny, Wietnam, Tajwan, Korea Południowa i Nowa Zelandia, więc wytłumaczyć społeczeństwu, że ważne są środki podejmowane przez pojedyncze osoby, to cała sytuacja mogłaby wyglądać zgoła inaczej.

Przyznać trzeba, że w krajach azjatyckich, karność społeczeństwa jest nieco wyższa, ale i wprowadzone rygorystyczne zasady, a także kary, mogłyby spotkać się z oporem na wyspie.

Tak czy inaczej, wg większej części przedstawicieli świata medycyny, w tym profesora Anthony’ego Stainesa ze School of Nursing w DCU, fali zakażeń można uniknąć, a należy tylko utrzymywać dystans społeczny, zakrywać maseczkami twarze, a i ograniczyć spotkania towarzyskie.

*

Nie uchroni nas to całkowicie przed zakażeniem, bo o tym należy pamiętać, ale w sposób znaczny, ograniczyć może ilość infekcji, więc kraj, mógłby pozostać otwarty, bez uciążliwych ograniczeń, chociaż zamaskowany.

Bogdan Feręc

Źr: DCU/NewsTalk/Dublin.ie

Polska-IE: Udostępnij
Posłowie chcą przy
Protest przeciwko og
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian