Czy bycie aktywnym jest trudne?Rozpoczęcie aktywności fizycznej może być trudne dla osób przyzwyczajonych do siedzącego trybu życia.
Jeśli nie jesteś oswojony z wykonywaniem żadnych czynności poza chodzeniem do pracy i zapewnianiem podstawowych funkcji życiowych, takich jak jedzenie, picie i spanie, możesz czuć, że bardzo trudno jest zrobić coś więcej.


Kluczem jest Twój sposób myślenia i działania.

Blokady pojawiają się zwykle, gdy narzucasz sobie zbyt wielką liczbę dodatkowych zadań, które chcesz dorzucić do codziennej „listy rzeczy do zrobienia”.

Mogę powiedzieć, że robimy to bardzo często. Osoby, które stawiają sobie za cel zamianę siedzącego trybu życia na aktywny tryb życia, przygotowują długą listę zmian, które chcą wprowadzić w swoim codziennym życiu. Ta lista może być zbyt długa, aby móc od niej zacząć i dlatego jest to bardziej niż prawdopodobne, że z niej rezygnujemy.
Jeśli przez większość swojego życia nie prowadziłeś aktywnego trybu życia, a starasz się zostać bardzo aktywnym w krótkim czasie, zmiany te mogą się nie powieść, ponieważ po prostu zbyt trudno jest wprowadzić je wszystkie naraz.

Jak ukształtować dobry sposób myślenia, który motywuje Cię do robienia więcej niż kiedyś?


Zrób to w mądry sposób. 

Zaplanuj cele tak, aby były ,,SMART” : 

SMART

S – Specific – Specyficzne

M – Measurable – Wymierne

A – Achievable – Osiągalne

R – Realistic – Realistyczne

T – Timely – Terminowe


Specyficzne

1. Wyznaczaj jeden cel lub, jeśli tworzysz listę celów, osiągaj je krok po kroku. Gdy osiągniesz jeden z celów, powoli przejdź do następnego. Przestań próbować osiągnąć je wszystkie naraz. To może być zbyt wymagające.


Wymierne

2. Mierz postępy w osiąganiu celu. Zauważ ten czas, który poświęcasz nad jego realizacją. Za każdym razem, gdy zrobisz to, co zaplanowałeś, nagradzaj się dobrym słowem. Zmiany wymagają czasu. Małe kroki to duże kroki.


Osiągalne

3. Upewnij się, że zaplanowany cel jest możliwy do osiągnięcia w krótkim czasie. Zaplanuj cele w taki sposób, aby osiągnąć je dość szybko.

Realistyczne

4. Zaplanuj swoje cele, które są realistyczne i adekwatne do twojej ścieżki życiowej.

Terminowe

5. Wyznacz sobie ramy czasowe, takie jak 1 miesiąc, 3 miesiące, 6 miesięcy lub rok na osiągnięcie określonego celu, ale także bądź dla siebie łagodny i elastyczny. Nie stresuj się, jeśli cel, który wyznaczyłeś sobie na czas 3 miesięcy, trwał 5 miesięcy w jego osiągnięciu. Najważniejsze jest to, aby iść dalej i się nie poddawać. 

Connemara Escape


Jak wprowadzić więcej aktywności do swojego codziennego życia?

– Zacznij więcej chodzić. Użyj schodów zamiast windy, zaparkuj samochód dalej od wejścia do sklepu lub pracy, wysiądź z autobusu lub pociągu jeden, lub kilka przystanków wcześniej, aby przejść pieszo ten dystans, idź na krótki spacer przed lub po pracy, zaplanuj krotki spacer po okolicy, w której mieszkasz w swój wolny dzień. 
– Jeśli lubisz tańczyć. Tańcz w domu, gdy jesteś sam.
– Zacznij korzystać z samochodu rzadziej niż wcześniej. Zamiast tego krótkie odleglosci, które zwykle pokonywałeś jeżdżąc autem, przejdź na nogach lub skorzystaj z roweru. 
– Użyj przerw w pracy. Idź zjeść swój lunch na zewnątrz budynku do pobliskiego parku, kafejki lub gdzieś gdzie możesz w spokoju usiąść. Możesz spróbować wykorzystać swoje przerwy wp racy do krótkich ćwiczeń, jeśli jest w twojej pracy dostępne do tego miejsce. 
– Zanim pójdziesz do pracy, zacznij od bardzo krótkich 10-15 minutowych ćwiczeń przy użyciu własnej masy ciała. Pomoże ci to dostarczyć więcej tlenu do krwiobiegu i przygotuje cię na cały dzień. Ćwiczenia oddechowe są bardzo pomocne w budzeniu się i wspomaganiu funkcjonowania ciała i mózgu.
– Pomyśl o sportach, które lubiłeś uprawiać, gdy byłeś młodszy, lub o sportach, które zawsze chciałeś spróbować. Chęć ta sprawi, że będziesz podekscytowany i zmotywowany do przygotowania swojego ciała do ich wypróbowania i wykonania w bezpieczny i zdrowy sposób.
– Rozejrzyj się po okolicy, w której mieszkasz. Może w pobliżu jest park, ścieżka rowerowa lub spacerowa, stadion, studio jogi lub pilates albo siłownia, która cię woła? 

Co, jeśli uważasz, że przeszkodą jest to, że nienawidzisz ćwiczyć?

Możesz czuć, że nienawidzisz ćwiczyć, ponieważ od samego początku jesteś dla siebie zbyt wymagający. Mamy tendencję do przeskakiwania z jednego w drugie zbyt szybko, od nic nierobienia do ćwiczenia kilka razy w tygodniu na siłowni lub zajęciach fitness, co może być zbyt trudne na początku. Jeśli zaczniesz powoli wprowadzać reżim ćwiczeń, możesz odczuć tę zmianę dużo łagodniej i spokojniej, co zmotywuje cię do robienia więcej. Zacznij od chodzenia i oddychania raz w tygodniu lub dwa razy w tygodniu dodając więcej takich dni w ciągu tygodnia. Zapisz się na jedne zajęcia tygodniowo, których program obejmuje ćwiczenia na cale ciało, takie jak pilates lub joga, dla początkujących. Jeśli chcesz, dodaj do tego jedną lekcję pływania, godzinę jazdy na rowerze lub tańca tygodniowo. Krok po kroku spędzając trochę więcej czasu na aktywności fizycznej, znajdziesz coś, co sprawi ci przyjemność, gdyż zaczniesz czuć się po prostu lepiej. Każda aktywność sprawi, że będziesz bardziej energiczny, elastyczny, silniejszy i nie będzie bolało cię twoje ciało. Twój mózg będzie również działał lepiej i sprawniej. 

A co, jeśli myślisz, że jesteś zbyt zajęty, aby dodać dodatkowe zajęcia do planu swojego dnia?


Pomyśl o swoim harmonogramie dnia i zadaj sobie pytanie, kiedy możesz dodać aktywność fizyczną i kiedy jest to dla Ciebie najwygodniejsze? Czy spędzasz dużo czasu w internecie lub na oglądaniu telewizji? Jak spędzasz wolne dni? Zweryfikuj ten czas i oddaj z niego tyle abyś mógł wprowadzić aktywność fizyczna do swojego życia. 
Czy na pewno nie masz w tygodniu 15 minut na aktywność fizyczną? 


A co jeśli myślisz, że jesteś zbyt zmęczony?


Może to brzmieć dziwnie, ale w rzeczywistości ćwiczenia zmniejszają zmęczenie, stres i zwiększają poziom energii na dłuższą metę. Kiedy regularnie wykonujesz ćwiczenia oddechowe i cielesne, stajesz się znacznie bardziej energiczny, ponieważ stale dostarczasz tlen całemu organizmowi. W ten sposób czujesz się świeżo a praca twojego umysłu jest bardziej aktywna i czujna. 


A co, jeśli uważasz, że jesteś za stary, za gruby lub że Twoje zdrowie nie jest na tyle dobre, aby rozpocząć ćwiczenia?


Mogę tylko powiedzieć, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć. Jeśli zadajesz sobie takie pytania, oznacza to właśnie, że twoje ciało ma ogromną potrzebę aktywności fizycznej. Ćwiczenia sprawiają, że wyglądasz i czujesz się młodo, redukujesz tkankę tłuszczową i poprawiasz ogólne zdrowie.


A jeśli uważasz, że ćwiczenia są zbyt trudne i bolesne?


Przede wszystkim ćwiczenia nie powinny Cię zbytnio boleć. Oczywiście aktywność sprawi, że poczujesz mięśnie swojego ciała, natomisat wcale nie musisz przekraczać swoich granic, aby uzyskać pożądane rezultaty. Jak już wcześniej wspomniałam, zacznij powoli. Krok po kroku będziesz mógł wykonywać bardziej energiczne ćwiczenia. Najważniejsze to czerpać z tego radość, stopniowo zmieniać rutynę i wprowadzać utrudnienia w zdrowy sposób.

Dobrym sposobem na zmotywowanie się jest zapisanie się na coaching i trening osobisty.Specjalista pomoże Ci zbudować zdrowy sposób na rozpoczęcie treningu, utrzymanie motywacji i wprowadzanie postępów, tak aby Twoje ćwiczenia były przyjemne, zdrowe i przyniosły oczekiwane rezultaty.

Jeśli chcesz wiedzieć, jaki rodzaj treningu jest dla nas dobry, przeczytaj jeden z moich poprzednich artykułów na temat treningu funkcjonalnego.Zachęcam również do ćwiczeń oddechowych. Możesz przeczytać więcej na ten temat, klikając w poniższy link.

Zapraszam do indywidualnej konsultacji , która obejmuje aspekty natury ciała, ducha i umysłu, po której będzie od razu można wprowadzić wiele zmian, które korzystnie wpłyną na poprawę zdrowia na wszystkich tych poziomach.

eva@4evafit.ie

www.4evafit.ie

Ewa Witek

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian