Czy budowy zostaną otwarte 5 kwietnia?

Wg ministra budownictwa, nie ma żadnych gwarancji, że irlandzkie budowy, będą mogły wznowić pracę 5 kwietnia.

Wypowiedź ministra zgodna jest ze wcześniejszymi oświadczeniami premiera Micheála Martina i wicepremiera Leo Varadkara, którzy stwierdzili, iż wszystko zależeć będzie od ilości zakażeń, ale szef gabinetu spodziewał się, że budownictwo, ruszy z początkiem kwietnia. Minister Darragh O’Brien stwierdził jednocześnie, że sektor budowlany, nie otrzymał żadnych gwarancji, ale traktowany będzie priorytetowo, więc będzie jednym z pierwszych, który doczeka się ponownego otwarcia.

Wcześniej minister O’Brien miał nalegać na rząd, aby wyraził zgodę na ponowne wznowienie pracy na budowach, ale Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego zalecił gabinetowi, żeby zastosował się do jego zaleceń i gospodarkę uruchamiał drobnymi krokami. Pierwszym z nich jest uruchomienie szkół, a następnie, możliwe, że właśnie budownictwo.

Minister Darragh O’Brien:

– Nie ma żadnych gwarancji, nie mogę tego dać. Rozumiemy, jak ważne jest ponowne otwarcie sektora, ale kiedy będzie to bezpieczne. Jeśli spojrzeć na trendy w tej chwili, na szczęście zmniejsza się liczba hospitalizacji, zmniejsza się liczba osób przebywających na OIOM, a wskaźnik pozytywności spada. Szczerze mówiąc, możemy podjąć tę decyzję tylko wtedy, gdy zbliżymy się do daty 5 kwietnia. Nie zamierzam spekulować w ten czy inny sposób, tylko po to, aby powiedzieć, że jest to priorytet dla mnie i dla rządu.

Minister spodziewa się również, że tak, jak miało to miejsce w roku ubiegłym i w tym uda się nadrobić część zaległości, które wynikają z przestoju na budowach. W 2020 roku udało się zrealizować 73% celu, jaki postawił sobie rząd w zakresie inwestycji budowlanych. Darragh O’Brien dodał, że w czasie najbliższych dwóch tygodni, będzie mógł podać więcej szczegółów w zakresie ponownego uruchomienia sektora budowlanego.

Bogdan Feręc

Źr: Press Association

Polska-IE: Udostępnij
Prezydent na Między
Tomasz Wybranowski:
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian