Czy Biden zlikwiduje irlandzkie miejsca pracy?

Eksperci zajmujący się ocenami gospodarczymi, nie są przekonani, czy wybór na kolejnego prezydenta Joe Bidena, jest aż tak dobry dla Irlandii.

Partner zarządzający PwC Ireland Feargal O’Rourke wyraził wątpliwość i powiedział, że wcale nie musi być tak, jak się tego wszyscy spodziewają, więc nastąpi okres szczęścia i rozwoju wyspy oraz ścisłej i owocnej współpracy na linii USA – Irlandia. Chodzi o wcześniejsze zapowiedzi Demokratów, którzy chcą zająć się rozwojem swojego rynku wytwórczego, więc powrotu amerykańskich firm, na łono ojczyzny.

Główną branżą, jaką chętnie widzieliby w Ameryce, jest ta związana z medycyną i farmacją, co stwarza zagrożenie dla irlandzkich miejsc pracy.

W Republice swoje europejskie siedziby i zakłady produkcyjne umieściło i rozwija wiele amerykańskich koncernów farmaceutycznych, a zmiana podejścia amerykańskiej administracji do tych właśnie, może doprowadzić do wygaszenia produkcji i przeniesienia tychże firm do Ameryki. Demokraci, którzy dążą obecnie, a i tak samo będą postępować podczas ewentualnej prezydentury Bidena, do przeniesienia działalności amerykańskich firm farmaceutycznych „do domu”, stwarzają tym samym zagrożenie dla tysięcy miejsc pracy w Irlandii.

Irlandia ma jednak pewne atuty i podczas negocjacji, może się okazać, że ponownie uda się wyspie wyjść z tego obronną ręką, a to za sprawą kwestii podatkowych i ekonomicznych. Właśnie te dwa czynniki wpływają na wiele zagranicznych koncernów, które wiążą się z wyspą, więc tu mają siedziby i zakłady wytwórcze. Plusem jest sam system opodatkowania, ale i bliskość Europy oraz Azji, gdzie trafia większość produkcji farmaceutycznej. To z kolei daje oszczędności w zakresie transportu, samych podatków, ale i podnosi możliwości handlowe oraz inwestycyjne w Europie.

Feargal O’Rourke z PwC ocenia:

– Nastąpi zmiana tonu i zmiana stylu, ale niewielka, jeśli chodzi o zmianę merytoryczną. Biden będzie bardziej sympatyzował z Irlandią, jednak pod koniec dnia, będzie chciał zabrać stąd pracę i przenieść ją do Ameryki.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Decyzja o otwarciu w
Irlandia nie będzie