Czy będzie mniej żłobków?

Early Childhood Ireland (ECI) spodziewa się, że w Irlandii, w zakresie opieki nad najmłodszymi, może nastąpić wkrótce „nowa normalność”, a to doprowadzi do zamykania żłobków i wzrostu cen za opiekę w tych placówkach, chociaż to opinia zaczerpnięta z wypowiedzi właścicieli żłobków, a i nie jest do końca zgodna z całością zdania.

Powodem ma być pandemia, a właściwie zjawisko, jakie został nią wywołane, więc praca zdalna i hybrydowa. To będzie miało znaczenie w przypadku rodziców, którzy wybiorą taki system pracy, więc nie będą zmuszeni poszukiwać opieki dla swoich dzieci, nawet tych najmłodszych. Groźba zmniejszenia zapotrzebowania na żłobki, a następnie przedszkola jest realna, więc naturalnym zjawiskiem będzie też przy zmniejszonym popycie, obniżenie poziomu podaży tych miejsc, a to oznacza, iż ilość żłobków, może zacząć się zmniejszać. Co istotne w tej sprawie, wcale nie będzie łatwiej i taniej korzystać z opieki nad maluchami, gdyż mniejsza ilość placówek opiekuńczych dla dzieci najmłodszych, powodować będzie zmniejszenie ilości dostępnych miejsc, a pozostające żłobki, podniosą ceny swoich usług, co też jest normalnym zjawiskiem gospodarczym.

Obecnie część właścicieli żłobków mówi otwarcie, bo to ich przewidywania, że pandemia koronawirusa, będzie miała poważny wpływ na cały sektor, a obawiają się, iż wysokie bezrobocie i praca hybrydowa, więc znacznie mniej osób świadczących pracę stacjonarną, przełoży się na dochody wielu placówek opieki nad dziećmi młodszymi.

Takim ostrzeżeniem zaskoczona jest wykładowczyni na Mary Immaculate College i jednocześnie przewodnicząca grupy OMEP Mary Moloney, która stwierdziła, że to trochę przesadzona opinia, ponieważ informacje o niskiej w niektórych przypadkach opłacalności prowadzenia żłobków, pojawiały się już znacznie wcześniej, a powodem były wysokie koszty utrzymania. W tym zakresie nic się nie zmieniło, czyli, aby żłobki przetrwały i to w takiej ilości, jak jest obecnie, musiałyby podnieść ceny na swoje usługi.

Pojawiła się też kolejna opinia, a ta mówi, że nic takiego nie będzie miało miejsca, więc zainteresowanie żłobkami nie będzie w sposób znaczący spadać, bo miejsca dzieci rodziców, którzy wybiorą pracę zdalną lub hybrydową, zajmą ci, którzy nadal pracować będą w normalnym trybie, więc stacjonarnie w swoim zakładzie pracy.

Frances Byrne z Early Childhood Ireland powiedziała, że ​​świadczeniodawcy obawiają się „nowej normalności”, ale ich obawy, mogą być lekko przesadzone i należy przeanalizować całą sytuację, kiedy zaczniemy przywracać kraj do normalnego funkcjonowania.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Germany urges closer
AstraZeneca ostrzega
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian