Czy będzie fundusz dla pokrzywdzonych w wyniku szczepienia?

Prawnicy z Irlandii wezwali właśnie rząd, aby ustanowił specjalny system rekompensat i odszkodowań, dla osób, które ucierpiały w wyniku podania im szczepionki przeciwko Covid-19.

Co zastanawiające, rząd nie ma planów stworzenia takiego funduszu i to pomimo tego, że jeszcze rok temu, twierdził coś całkiem innego i na odszkodowania planował przeznaczyć ok. pół miliona euro.

Krajowy system szczepień, powinien doczekać się programu gwarantowanych odszkodowań, mówią prawnicy, gdyż będzie mieć to wymiar moralny. Brak takiego funduszu, z całą pewnością negatywnie odbije się na władzy, która poniekąd, zrzucać będzie odpowiedzialność za uszczerbek na zdrowiu na same osoby zaszczepione.

Gabinet, co prawda pracuje nad ustanowieniem programu odszkodowań za obrażenia poszczepienne, jednak minister zdrowia Stephen Donnelly powiedział, że nie ma obecnie w planach, aby postał fundusz specjalny.

Co ważne, powstała w 2018 roku grupa ekspertów z zakresu prawa, a tej przewodniczy sędzia Charles Meenan, uznała w styczniu 2020 roku, że zaleca rządowi, ustanowienie programu odszkodowań po szczepieniach na Covid-19, i powinno się to stać w trybie pilnym. Grupa stwierdziła również, że zachęcanie do szczepień, jest wystarczającym powodem, aby taki system odszkodowań powstał, bo „powinno się przyjąć odpowiedzialność za te osoby”.

Jak już wcześniej informowaliśmy, w kraju zaczęto przygotowywać wnioski do sądów, o odszkodowania dla osób, które doznały po przyjęciu szczepionki przeciwko Covid-19, skutków ubocznych.

Bogdan Feręc

Źr: The Times / Reuters

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ignorowanie ogranicz
Posłanka Sinn Féin
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська