Czy będzie brakować na święta mięsa?

Irlandzki przemysł przetwórstwa mięsnego zetknął się z dużym problemem, bo zaczyna brakować rąk do pracy, co wstrzymuje część produkcji.

Meat Industry Ireland ostrzega, że niektóre z zakładów, jak np. Folwark SCANDI Standard, który zajmuje się przetwórstwem mięsa drobiowego, zmuszona była ograniczyć swoją produkcję, a powodem jest brak siły roboczej. Obecnie produkcja w tym zakładzie została zmniejszona nieznacznie, ale stałe problemy z brakiem pracowników, mogą odbić się niekorzystnie na firmie, również w miesiącach kolejnych. Szwedzka firma informuje jednocześnie, że jej ogólny irlandzki wynik produkcyjny, mocno ucierpiał z powodu pandemii, co wg tymczasowego dyrektora zarządzającego Otto Drakenberga, może być pogłębione przez brak rąk do pracy.

Wracając do całego sektora przemysłu mięsnego, nie ma teraz praktycznie żadnych problemów, aby znaleźć w nim pracę, a co istotne, etaty czekają w większości zakładów przetwórczych.

Rzecznik Meat Industry Ireland, który wypowiedział się w tej sprawie, zaznaczył, że wyzwania, jakie stanęły przed sektorem, łączą problematykę przemysłową z dostępnością siły roboczej. Ważne jest, że sektor otrzymał zgodę na zatrudnienie osób spoza Unii Europejskiej, co powinno pomóc w uzyskaniu pełnych mocy produkcyjnych, ale nie odbędzie się to natychmiast, więc jeszcze przez jakiś czas, problemy w tym zakresie będą obserwowane.

Rzecznik MII:

– Podobnie jak w przypadku wielu sektorów gospodarki, przemysł przetwórstwa mięsnego doświadcza poważnych wyzwań związanych z dostępnością siły roboczej, a sytuacja nadal się pogarsza. Istnieje już duża presja, aby utrzymać moce przerobowe, a przetwórcy muszą iść na kompromisy na poziomie operacyjnym, rezygnując z bardziej szczegółowych specyfikacji cięcia lub rezygnując z produkcji o wartości dodanej w celu utrzymania przepustowości. Mile widziany rozwój w zakresie dodatkowych pozwoleń na pracę, jednak biorąc pod uwagę obecny czas rozpatrywania nowych wniosków i późniejsze procesy składania wniosków wizowych, nie oczekuje się, że kandydaci będą mogli objąć stanowiska do drugiej połowie pierwszego kwartału 2022 r. W perspektywie krótkoterminowej sytuacja pozostaje trudna.

Przetwórcy dodają, że sytuacja staje się coraz trudniejsza, chociaż starają się sprostać wyzwaniom, ale zmuszani są do wyborów, więc częściej decydują się na realizację dostaw międzynarodowych, ograniczając nieco dostawy na rynek krajowy. To z kolei może mieć odzwierciedlenie już w najbliższych tygodniach i handel wewnętrzny, nie sprosta wyższemu zapotrzebowaniu na niektóre gatunki mięsa, które chętnie kupowane są w okresie świątecznym.

Bogdan Feręc

Źr: Business Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська