Czy będzie brakować indyków i drobiu w te święta?

O takiej możliwości mówi Nigel Reneghan przewodniczący Zespołu Projektu Organicznego IFA i były przewodniczący IFA ds. drobiu, który podkreślił, że niedobory mogą pojawić się ze względu na ptasią grypę, która ujawniła się w Irlandii.

Najbardziej obecnie zagrożone są dostawy świątecznych indyków, które w Boże Narodzenie, królują na irlandzkich stołach, ale nie można powiedzieć, by tylko ten gatunek mięsa drobiowego, miał doczekać się ograniczeń dostaw. Ze względów epidemiologicznych, fermy drobiu w Irlandii, doczekały się podniesienia poziomów bezpieczeństwa, a ewentualne przypadki rozprzestrzeniania się ptasiej grypy, mogą powodować decyzję o zamknięciu na czas epidemii tych farm lub nawet likwidacji stad. To z kolei obniży wielkość dostaw do zakładów przetwórczych i sklepów, a jednocześnie, poprzez zmniejszoną ilość tego mięsa na rynku, ceny prawdopodobnie wzrosną.

Nigel Reneghan:

–  Jeśli będzie więcej przypadków wysoce patogennego szczepu H5N1, spowoduje to ogromne straty. Ostatnią rzeczą, jakiej ktokolwiek chce, jest to, aby w Boże Narodzenie nie zjeść obiadu z indyka, więc radzę zamówić go u rzeźnika lub dostawcy w tym tygodniu. Czuję, że mamy tutaj bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa biologicznego, ale nawet przy tym może być trudno ograniczyć rozprzestrzenianie się zakażenia. To choroba przenoszona drogą powietrzną, jak każdy wirus, więc jest wysoce przenośna. Można go nawet przewozić i przekazywać z gospodarstwa do gospodarstwa za pośrednictwem ciężarówek z paszą i gości gospodarstwa.

Przypadki ptasiej grypy potwierdza Departament Rolnictwa, który dodaje, że chorobę odkryto obecnie na fermie indyków w hrabstwie Monaghan, ale prowadzone są intensywne inspekcje weterynaryjne, by upewnić się, czy to tylko przypadek jednostkowy. Departament potwierdził też, że wokół gospodarstwa, utworzona została specjalna strefa buforowa, w tym wprowadzono dodatkowe kontrole stanu zdrowia zwierząt gospodarskich.

Mieszkańcom kraju zalecono, aby nie zbliżali się do martwych ptaków, jakie mogą znaleźć na szlakach swoich spacerów, a przypadki zgłaszali służbom, które wiedzą, w jaki sposób zabezpieczyć miejsce i kogo powinno się zawiadomić lub wezwać do usunięcia truchła. Irlandzki Urząd Weterynaryjny dodaje, iż należy ograniczyć też kontakt z dzikim ptactwem, więc nie dokarmiać łabędzi, kaczek, mew, gołębi i innych, które żyją w miastach, parkach oraz na obszarach turystycznych.

Wcześniej ogniska ptasiej grypy zanotowano hrabstwach Galway, Limerick, Offaly, Donegal, Roscommon, Tipperary, Wexford i Waterford, natomiast w ostatnich tygodniach identyfikowano chorobę na fermach drobiu we Włoszech, Polsce, Niemczech, Holandii, Danii, na Węgrzech, Estonii, Czechach, Norwegii, Bułgarii, Belgii i Wielkiej Brytanii, a ogniska zaczęły pojawiać się już w początkach października.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Agriculture/Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Inflacja szaleje - b
HSE intensyfikuje ko
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська