Czy będą zmiany zasad w strefie Schengen?

Wydaje się, że wkrótce doczekamy się istotnych zmian w podróżowaniu do strefy Schengen, a to za sprawą propozycji niemieckiej kanclerz.

Angela Merkel stwierdziła, iż konieczne są reformy obowiązujących zasad dotyczących strefy Schengen, a to za sprawą zagrożeń, jakie obserwowane są w ostatnich miesiącach. Kanclerz Niemiec powiedziała, że z uwagi na ostatnie ataki terrorystyczne na terenie Unii Europejskiej, ta zmuszona jest do „zrewidowania swojego podejścia, do otwartych granic strefy Schengen„.

Słowa te padły podczas wideokonferencji na temat bezpieczeństwa i walki z islamskim ekstremizmem. W konferencji udział wzięli m.in. szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i francuski prezydent Emmanuel Macron.

Angela Merkel:

– To absolutnie niezbędne, by wiedzieć, kto przybywa i kto opuszcza strefę Schengen.

Co istotne, podczas internetowego spotkania, sugerowano również, że i wewnętrzne granice strefy Schengen, powinny zostać objęte ściślejszym nadzorem, ale w tej kwestii nie było zgody, a jednym z kontrargumentów stały się same unijne przepisy, które mówią o otwartych granicach w ramach Unii Europejskiej.

Bogdan Feręc

Źr: Polska Agencja Prasowa

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian