Czy będą ograniczenia podróży w te święta?

Dzisiaj zbierze się Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego i dyskutować będzie nad utrzymującą się w Irlandii wysoką ilością zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

Sen z powiek członków Zespołu spędzać ma wariant Omicron, który w okolicach Bożego Narodzenia, ma być odmianą dominującą na wyspie, a jak powiedział dr Tony Holohan, trajektoria zakażeń nowym typem wciąż wzrasta. Naczelny lekarz kraju dodał, że nie można obecnie wykluczyć, iż nie pojawią się dodatkowe zalecenia w kwestii wprowadzenia ograniczeń, w tym dla osób udających się w podróż zagraniczną.

NPHET wysnuwa takie wnioski po obserwacji przypadków zakażeń wariantem Omicron w Wielkiej Brytanii, a tam, częstotliwość występowania rośnie, więc takiego samego scenariusza należy spodziewać się i tutaj, mówił wczoraj dr Tony Holohan.

Na wczorajszym spotkaniu NPHET, nie przedstawiono jednak nowego modelu rozprzestrzeniania się wirusa na wyspie, a co może zastanawiać, już teraz mówi się o możliwości wprowadzenia dodatkowych ograniczeń. Takiej decyzji NPHET, nie można oczekiwać w tym tygodniu, chociaż nie jest nieprawdopodobna, jednak, co wynika z decyzji rządu, nie przyjmie on żadnych zaleceń tego ciała doradczego, bez wyraźnej oceny dwóch poprzednich tygodni, od chwili wprowadzenia dodatkowych ograniczeń, a jednocześnie bez modeli rozwoju zakażeń i rozprzestrzeniania się koronawirusa w Irlandii.

NPHET w obawie przed dużą ilością zakażeń wariantem Omicron, chce jednak stopniowo „budować napięcie”, więc przyzwyczajać do myśli rząd, ale i mieszkańców Zielonej Wyspy, że inne od obecnie obowiązujących ograniczenia podróży, są możliwe do wprowadzenia.

Dr Tony Holohan powiedział, a swoje zdanie opiera na opracowaniach i danych z USA, iż trzecia dawka szczepionki Covid-19, daje znacznie lepszą ochronę przed wariantem Omicron.

*

Pozwolę sobie nie komentować tej ostatniej wypowiedzi dr. Holohana.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Granica Irlandii Pó
Niezależna jednostk
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська