Czy AstraZeneca będzie miała wpływ na program szczepień?

Problemy, jakie zgłaszane są w przypadku szczepionki AstraZeneca, niepokoją niektórych przywódców państw unijnych, a ci obawiają się, że krajowe programy szczepień, mogą być zagrożone.

Podobnie jest w przypadku Irlandii, która swoją drogę wychodzenia z pandemii oparła o szczepionki, a i spodziewano się, że cały cykl, wsparty zostanie jednodawkową wakcyną z Wielkiej Brytanii. To jednak może być kłopotliwe, o ile producent, nie zmodernizuje swojego produktu w taki sposób, by oprócz Europejskiej Agencji Leków, za w pełni bezpieczny, uważany był też przez poszczególne kraje.

Wezwano również władze Unii Europejskiej, aby wpłynęła na producentów innych szczepionek, do zmaksymalizowania dostaw, co pozwoli na szybkie zaszczepienie populacji i przyspieszenie, trwających obecnie programów szczepień. Tylko takie działanie, pozwoli na zaszczepienie prawie wszystkich mieszkańców UE do końca roku, by już jego ostatnie miesiące, stały się wyjściowymi z pandemii.

Wczoraj pięciu szefów państw unijnych, podpisało list otwarty skierowany do Unii Europejskiej i wzywa byłego premiera Belgii, a obecnie przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, aby program dostaw szczepionek został zintensyfikowany, natomiast wsparcie państw UE płynące w tym zakresie z Brukseli, było znacznie większe. Wezwano też przewodniczącego Michela, aby zwiększyć produkcję szczepionek w Europie, co pozwoli na dostawy z pominięciem dróg długiego transportu.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters/Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Grupa wywrotowców w
Drobni przedsiębior
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian