Czy ambasador Fiłatow zostanie w kraju? Brak jasnej odpowiedzi

Minister spraw zagranicznych Simon Coveney uchyla się od udzielenia wyraźnej odpowiedzi, czy personel dyplomatyczny, a nawet ambasador Federacji Rosyjskiej zostanie wydalony z kraju, a jak stwierdził, „jest na to zdecydowanie zbyt wcześnie”.

Minister dodał, iż rząd ma pełną świadomość sytuacji i jakie emocje w społeczeństwie wywołuje obecność przedstawicieli Federacji Rosyjskiej w Irlandii, ale decyzja o wydaleniu ambasadora Fiłatowa lub członków rosyjskiego korpusu dyplomatycznego, podjęta będzie w odpowiednim czasie. Ta kwestia koordynowana ma być z członkami Unii Europejskiej, więc decyzja będzie podjęta wspólnie na forum unijnym, a jeżeli stanie się niezbędna, Irlandia nie będzie się jej sprzeciwiać.

Simon Coveney jest też przekonany, iż na obecnym etapie i w aktualnej sytuacji, potrzebne są otwarte linie komunikacyjne z Moskwą z wielu kierunków, w tym utrzymanie aktywnej tej, która prowadzi z Dublina.

Ważne jest również, aby zachować stosunki dyplomatyczne, by móc pomagać obywatelom irlandzkim, którzy przebywają na Ukrainie, w Rosji i na Białorusi, to wkrótce może być jedno z ważniejszych zadań irlandzkiej dyplomacji, więc decyzja o wydaleniu ambasadora Rosji, powinna być dokładnie przemyślana.

Wg Coveneya, jakiekolwiek sugestie w sprawie wydalenia rosyjskich dyplomatów z Irlandii, nie są obecnie na miejscu i mogą być źle odebrane, co odbije się na stosunkach z Federacją Rosyjską.

Ministra Coveneya zapytano również, jak przestawia się kwestia, która zajmuje opinię publiczną od kilkunastu dni, czyli chodzi o neutralność wojskową Republiki, a i tutaj nie padły konkrety, bo minister powiedział, że również w tym zakresie jest za wcześnie, żeby podejmować jakieś konkretne rozwiązania. Obecnie należy przeanalizować wszelkie możliwości, zebrać odpowiednią ilość danych, a jednocześnie przeprowadzić symulacje, jak będzie wpływać to na kraj. Decyzja o referendum w tej kwestii jest ostatnim etapem, więc wcześniej, działania toczyć się będą na polu politycznym.

Już teraz prowadzone są rozmowy i finalizowana jest umowa o wspólnym bezpieczeństwie, a już tylko ta przyniesie podniesienie poziomu bezpieczeństwa w kraju i nie będzie wymagać zmian w Konstytucji Republiki Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Departament Finansó
Kraj zmierza ku zapa
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська