Czy Aer Lingus przetrwa kryzys?

Pod dużym znakiem zapytania stoi obecnie przetrwanie linii lotniczej Aer Lingus, której piloci obawiają się, że przewoźnik może zostać całkowicie zlikwidowany.

W tej sprawie do ministra transportu zwrócił się poseł Sinn Féin Darren O’Rourke, który wezwał Eamona Ryana, aby przedstawił propozycję naprawy sektora lotniczego w Irlandii. Poseł O’Rourke chciałby również, aby Ministerstwo Transportu powiedziało, jak zamierza wspierać branżę lotniczą w kraju, a ta jest jedną z najbardziej dotkniętych skutkami koronawirusa.

Wcześniej pojawiła się informacja grupy IAG, która sugerowała, że Aer Lingus może zostać poświęcony, aby ratować inne linie należące do International Airlines Group.

Poseł Darren O’Rourke:

–  Mimo że upłynęło pięć miesięcy od dnia zarejestrowania pierwszego przypadku Covid-19 w kraju, nadal nie mamy kompleksowego planu podróży międzynarodowych ani dla sektora lotniczego. Sposób traktowania opinii publicznej przez rząd, porad dotyczących podróży zagranicznych jest symboliczny. Na naszych lotniskach sprawdzamy status socjalny ludzi, ale nie Covid-19. Przez cały czas tysiące pracowników przemysłu lotniczego obawia się o swoje stanowiska, a rząd nie wprowadził jeszcze planu dla tego sektora. Pracownicy Aer Lingus są szczególnie zaniepokojeni tym, że IAG może poświęcić naszą narodową linię lotniczą, aby utrzymać na powierzchni inne firmy z grupy, takie jak British Airways. Biorąc to pod uwagę, a nie wydaje się, aby podróże międzynarodowe w najbliższym czasie powróciły do ​​normy, obawy te są uzasadnione i rząd musi odpowiednio działać. Pracownicy Aer Lingus byli stale zawodzeni przez kolejne administracje, w tym Fianna Fáil, Partię Zielonych, Fine Gael i Partię Pracy, które brały udział w haniebnej wyprzedaży krajowej linii lotniczej. Wypowiadając się w 2015 r., przeciwko prywatyzacji Aer Lingus, wówczas szef Sinn Féin Gerry Adams powiedział: „Za kilka lat później dla wszystkich stanie się jasne, że utraciliśmy na zawsze ważny zasób lotniczy. Stracimy pewność, łączność i miejsca pracy. Ostatecznie Aer Lingus zniknie”. W tamtym czasie było to surowe ostrzeżenie, które zostało zignorowane przez Fine Gael i Labour Party, ale teraz wygląda niepokojąco proroczo. Nie możemy sobie pozwolić na utratę Aer Lingus. Rząd musi wysłuchać uzasadnionych obaw pilotów i personelu linii lotniczej oraz wdrożyć kompleksowy plan wsparcia sektora lotniczego.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Ciepły i słoneczny
Wakacje w parlamenci