Czwarte wzmocnienie w drodze

Minister zdrowia proponuje, aby czwarta dawka szczepionki przeciwko Covid-19, podawana była wraz ze szczepionką na grypę.

Wg ministra Stephena Donnelly, czwarty wzmacniacz trzeciego i dwóch pierwszych może być niezbędny dla około 4 milionów osób w kraju, a proponowany ma być od października, chociaż nie ma jeszcze decyzji NIAC w tej sprawie.

Wyprzedając jednak fakty, minister zdrowia zasugerował, również członkom Narodowego Komitetu Doradczego ds. Szczepień (NIAC), że tak może być, o ile pojawi się takie zalecenie NIAC. Co ciekawe, NIAC dopiero w nadchodzącym tygodniu podejmie decyzję w sprawie kolejnej dawki wzmacniającej, a oznacza to, że nie może być jeszcze mowy, kto i kiedy otrzyma kolejny covidowy zastrzyk.   

Minister Donnelly powiedział też, co zakrawa na kpinę z ciała opiniującego, że jego departament współpracuje już z HSE, aby wprowadzić program szczepień dodatkowych tej jesieni. Minister dodał, iż będzie się to odbywać zgodnie z poradą NIAC, a przypomnieć trzeba, że ta może pojawić się w dopiero w tym tygodniu.

Stephen Donnelly:

– Przygotowujemy wstępne plany dotyczące programu czwartej dawki szczepionki i istnieją pewne robocze założenia między HSE a Departamentem Zdrowia. Ponad cztery miliony ludzi może otrzymać szczepionkę zgodną ze szczepionką przeciw grypie, ale czekamy na radę NIAC, aby zobaczyć, co wyjdzie.

Minister Donnelly jest też zwolennikiem zaszczepienia/wzmocnienia całej populacji, a program, który może rozpocząć się w październiku, miałby trwać do końca kwietnia.

Stephen Donnelly:

– Klinicznie nie mam preferencji, ale jestem przekonany, że jeśli robimy program szczepień obejmujący całą populację, to operacyjnie powinniśmy to robić w tym samym czasie, co szczepionka przeciw grypie, począwszy od października. Prawdopodobne są trzy fale aktywności. W tej chwili wspieramy 700 000 osób, które otrzymały dwie dawki, ale nie otrzymały boostera. Następnie potencjalnie oferując czwartą dawkę niektórym grupom w nadchodzących miesiącach, w oczekiwaniu na poradę NIAC. I po trzecie, zaoferowanie dawki jesienno-zimowej kilku milionom ludzi, ponownie w oczekiwaniu na poradę NIAC.

Bogdan Feręc

Źr: Sunday Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Który z polityków
Kryzys mieszkaniowy
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська