Cztery hrabstwa pod ścisłą obserwacją

W niedzielny wieczór Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego wydał komunikat, iż w kraju wykryto kolejnych 430 przypadków zakażeń koronawirusem, a to wskazuje, że mogą czekać nas podniesienia poziomów ograniczeń.

Mówi się obecnie o czterech hrabstwach, które mogą doczekać się wprowadzenia 3 poziomu ograniczeń, a należą do nich Cork, Galway, Wicklow i Louth. W tej sprawie pełną jasność będziemy mieli pod koniec tego tygodnia, bo wtedy zbierze się rząd, który decydować będzie o wprowadzeniu lub nie, wyższych poziomów, jakie wyznaczają zachowania mieszkańców Irlandii. Gabinet mówi obecnie o niepokojących danych, więc i obawia się rosnącej presji na tutejszą służbę zdrowia, która może mieć problemy, aby poradzić sobie z kolejną dużą falą zachorowań.

Dyrektor generalny HSE dr Paul Reid zakomunikował, że w szpitalach na terenie całego kraju przebywa obecnie 110 pacjentów ze zdiagnozowanym koronawirusem, z czego 18 osób przebywa na oddziałach intensywnej opieki medycznej. HSE zapewnia, iż robi wszystko, by zapewnić opiekę potrzebującym, ale wkrótce może się okazać, że szpitale, stracą tę możliwość, więc zostaną zablokowane ilością pacjentów.

Wracając jednak do źródeł rządowych, te, nie chcą obecnie mówić, czy w Dublinie, poziom ograniczeń obniżony zostanie zgodnie z planem, bo ilość zakażeń wciąż jest tam na poziomie wysokim, a i duże są, dzienne wahania ilości nowych przypadków. Gabinet ma jednak nadzieję, iż restrykcje dla stolicy, powrócą do poziomu 2, ale nie może tego jeszcze przesądzać.

W przypadku czterech najbardziej zagrożonych podniesieniem poziomu ograniczeń hrabstw rząd postanowił zadziałać w nieco inny sposób i w tych dniach do gospodarstw domowych w Cork, Galway, Wicklow i Louth, trafią ulotki informacyjne o koronawirusowym zagrożeniu, sposobach ochrony, ale będzie tam też informacja, iż o ile dzienna ilość przypadków nie będzie się zmniejszać, to podniesienie poziomu ograniczeń jest tam więcej niż prawdopodobne.

Premier wezwie też w przesłanej do domów informacji, że wciąż należy ograniczać kontakty społeczne, używać zasłon twarzy, ale też chronić swoich najbliższych przed możliwością zakażeń.

Co ważne, rząd nie wspomina nawet o możliwości wprowadzenia pełnej blokady kraju, więc wyższe stopnie ograniczeń będą wprowadzane, ale lokalnie. Nie można oczywiście wykluczyć sytuacji, że większość hrabstw doczeka się poziomu trzeciego, ale gabinet ma nadzieję, iż do takiej sytuacji nie dojdzie.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/The Irish Times

Polska-IE: Udostępnij
Zaraza nie powstrzym
Konsekwencje koronaw
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian