Część zapisów budżetowych już obowiązuje. Co zmieni się do końca roku?

Irlandzki budżet został skonstruowany w taki sposób, by część jego założeń weszła w życie ze skutkiem natychmiastowym, więc niektóre podatki podniesione zostały o północy.

Tak dzieje się w przypadku podatku węglowego, więc już dzisiaj, zmienione zostały ceny na benzynę i ojej napędowy. Zdrożał też olej opałowy i inne nośniki energii. Zdrożały także papierosy, chociaż mało się to stać dopiero 1 stycznia, ale rząd zostawił sobie furkę, i tę wykorzystał, przy głośnych protestach opozycji.

Od dzisiaj obowiązuje również program pomocy dla firm najbardziej dotkniętych pandemią, więc m.in. pubów i restauracji. Z tygodniowej dotacji w wysokości 5000 € korzystać mogą firmy, jeżeli zmuszone będą do czasowego zamknięcia, a stanie się to przez wprowadzenie 3 lub wyższych poziomów ograniczeń. Właściciele firm, które odczuwać będą znaczne straty w obrotach, również będą mogli ubiegać się o tę dotację, ale w obu przypadkach, konieczna będzie wizyta w Revenue i przedstawienie dokumentów potwierdzających zasadność wniosku o dopłatę. Pierwsze transze pomocowe trafić mają do przedsiębiorców w połowie listopada.  

Od 1 listopada zacznie obowiązywać nowa stawka VAT na usługi hotelarskie i turystyczne, czyli obniży się z 13,5 do 9 procent.

1 stycznia o 2 € wzrośnie zasiłek otrzymywany na dzieci młodsze, a o 5 € na dzieci 12-letnie i starsze. Podniesie się też o 5 € tygodniowa kwota zasiłku dla osób samotnych i wyniesie 19 €, a dodatek paliwowy zwiększony zostanie o 3,50 €, do kwoty 28 € tygodniowo. Również w styczniu zacznie obowiązywać dotacja w wysokości 1000 €, na świadczenie usług wspomaganych, a dotyczy ona osób niepełnosprawnych, które poszukują pracy.

W kwietniu przyszłego roku zacznie obowiązywać nowy system dopłat do wynagrodzeń pracowniczych, ale obecnie, nie ma jeszcze planów, w jaki sposób zostanie zmieniony. Minister finansów Paschal Donohoe powiedział jednak, że będzie on dostosowany do potrzeb pracowników i pracodawców.

W nowym roku szkolnym zatrudnionych ma być 2100 nowych nauczycieli i 990 asystentów potrzeb specjalnych. Wraz z początkiem kolejnego roku akademickiego, również studenci doczekają się pomocy finansowej i będą mogli korzystać z dotacji w ogólnej kwocie 20 mln €. Dotyczy to programu SUSI, którego wysokość na jedną osobę wzrośnie z 1500 € do 3500 €.

Bogdan Feręc

Źr: Ustawa budżetowa na 2021 rok

Polska-IE: Udostępnij
Grillowanie najemcó
Irlandzki halloweeno
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian