Część osób przeciąga zasiłek PUP

Już wcześniej dochodziło do takich zachowań, więc aby uniknąć nieprzyjemności, Departament Ochrony Socjalnej wydał przypomnienie o konieczności zamknięcia swojego roszczenia płatności PUP, w chwili powrotu do pracy.

Zasiłek Pandemic Unemployment Payment wypłacany jest osobom, które utraciły czasowo lub trwale zatrudnienie z powodu pandemii, a to oznacza, że z chwilą powrotu do pracy, należy poinformować Social Welfare, iż powróciło się do zatrudnienia. O ile postanowimy przeciągnąć nieco termin zgłoszenia tego faktu, może dojść do nieprzyjemnej sytuacji, ponieważ służby socjalne, odnotują taki fakt i nadpłatę trzeba będzie oddać, a i możliwe jest nałożenie kary porządkowej.

Do takich prób naciągnięcia Social Welfare, dochodziło już wcześniej, więc uprzedzając potencjalnych oszustów, Departament Ochrony Socjalnej przypomina o obowiązku zamknięcie świadczenia w terminie, o którym mówią przepisy.

Urzędnicy Departamentu poinformowali również, że uruchamiana powoli gospodarka, dała w ubiegłym tygodniu ponowne zatrudnienie prawie 26 000 osób, ale w tym tygodniu, ma być ich znacznie więcej. Obecnie sektorem gospodarki, który nadal cierpi najbardziej z powodu pandemii, jest zakwaterowanie i gastronomia, a z tych na zasiłkach pozostają nadal na PUP 96 404 osoby.

Departament Ochrony Socjalnej wyjaśnia, kiedy należy zamknąć swoje roszczenie PUP:

  • Twój pracodawca zacznie Ci płacić
  • Twój pracodawca otrzymuje wypłatę w ramach programu zwrotu kosztów COVID-19 lub programu dopłat do wynagrodzeń COVID-19
  • Wróciłeś do swojej pracy lub znalazłeś inną pracę
  • Nie straciłeś pracy z powodu pandemii COVID-19
  • Nie szukasz naprawdę pracy
  • Wyjeżdżasz z Irlandii
  • Jesteś samozatrudniony i zarabiasz więcej niż 960 € w ciągu 8 tygodni

Najłatwiejszym sposobem na anulowanie roszczenia jest zalogowanie się na stronie www.mywelfare.ie, dodano w komunikacie.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Social Protection

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian