Część ograniczeń zostanie do chwili wynalezienia szczepionki na Covid-19

Irlandia została ostrzeżona, iż część ograniczeń, jakie zostały wprowadzone, aby zminimalizować ilość zakażeń wirusem Covid-19, pozostanie z nami do chwili, kiedy wynaleziona zostanie szczepionka, powiedział dr Tony Holohan z Departamentu Zdrowia.

Oznacza to, że z zakazami, dużą ich częścią, będziemy musieli żyć przez większą część tego roku, a nie można teraz wykluczyć możliwości rozszerzenia ich na rok kolejny. Co ważne, niektóre, ale niewiele, może zostać z nami przez lata, więc powrót do normalności, będzie bardzo długi i uciążliwy, przynajmniej dla wielu osób mieszkających w Irlandii. W chwili wynalezienia szczepionki także nie skończą się ograniczenia, bo oprócz niej, potrzebny będzie jeszcze skuteczny lek, a dopiero to może doprowadzić do całkowitego zniesienia ograniczeń, bo wtedy dopiero będzie można powiedzieć, że umiemy skutecznie walczyć z koronawirusem, powiedział dr Tony Holohan.

Ze świata nauki płyną sygnały, iż szczepionki można spodziewać się w okresie od 12 do 18 miesięcy, chociaż wcześniej prowadzone będą próby z różnymi substancjami, które ograniczają ilość zakażeń lub w pewien niewielki sposób pomagają w leczeniu chorych.

Dyrektor medyczny w Departamencie Zdrowia Tony Holohan zapowiedział, że wraz z grupą ekspertów, rozpoczną wkrótce analizować całość sytuacji z ograniczeniami, aby rekomendować rządowi dalsze działania w tej sprawie, a ściśle rzecz ujmując, które z nich mogłyby zostać zniesione po 5 maja, a które powinny pozostać w niezmienionej formie. Wszystko jednak uzależnione będzie od rozwoju epidemii na wyspie, czyli czy uda się ograniczyć ilość zachorowań na tyle, aby mówić o nielicznych przypadkach zakażeń. Dr Holohan zgodził się więc z wypowiedzią ministra zdrowia Simona Harrisa, że jednym ze środków bezpieczeństwa, jaki pozostanie z nami na długo, będzie zachowanie dystansu społecznego do chwili wynalezienia nie samej szczepionki, a i skutecznej metody leczenia koronawirusa.

Doktor Tony Holohan jest również przekonany, iż nie można znieść lub złagodzić ograniczeń do chwili, kiedy nie zostanie opracowany system skutecznego i szybkiego testowania pod kątem zakażenia koronawirusem, więc do czasu, kiedy krajowe laboratoria nie uzyskają sprawności wykonywania testów bez opóźnień. To można uzyskać w przypadku zmniejszenia się ilości zachorowań, więc dopiero, kiedy społeczeństwo w pełni nauczy się żyć z wirusem Covid-19.

Dyrektor medyczny w Departamencie Zdrowia podał też ostatnie potwierdzone dane o zachorowaniach i przypadkach śmiertelnych, a z tych nie wynika, aby choroba była w odwrocie. Wczoraj wieczorem potwierdzono 31 nowych zgonów spowodowanych koronawirusem, co daje łączną liczbę ofiar na poziomie 365 osób. Najstarszą osobą w Irlandii, która zmarła zakażona wirusem Covid-19 była kobieta w wieku 105 lat, a najmłodszą osoba w wieku lat 30. Ilość osób zakażonych wzrosła wczoraj do 10 467 przypadków, natomiast na oddziałach intensywnej terapii hospitalizowanych było 269 pacjentów. Na irlandzkich OIOM-ach pozostaje obecnie 167 osób, które wymagają intensywnej opieki lekarskiej, w tym wspomagania oddechu.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Health

Polska-IE: Udostępnij...
World’s largest ca
Garda łagodnie podc
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish