Część funkcjonariuszy Gardy straci broń palną?

Od kilku miesięcy toczy się w kraju dyskusja, czy policjanci, którzy mają prawo do noszenia broni palnej, powinni takie mieć?

Z analiz wynika, iż w sporej części nie, a to za sprawą jej przydatności podczas pełnienia służby. Większość funkcjonariuszy ma ją wyłącznie do ozdoby, gdyż w ostatnich kilku latach, używali jej wyłącznie podczas ćwiczeń i na strzelnicach.

Oczywiście są też tacy policjanci, którzy muszą posługiwać się pistoletami i karabinami, kiedy wykonują obowiązki służbowe, a należą do nich oddziały szybkiego reagowania oraz członkowie grup szturmowych.

Wracając jednak do tzw. zwykłych policjantów, których część ma prawo do noszenia i używania broni, a w 2016 roku, tej użyli 16 razy, ale tu ciekawostka, ponieważ aż 1/3 wystrzałów, była przypadkowa. W dwóch przypadkach postrzeleni zostali sami użytkownicy, a jeden doznał poważniejszych obrażeń. Ogółem 5. funkcjonariuszom broń wypaliła przypadkowo. Podobnie było rok później, bo broni używano 17 razy w różnego typu działaniach, a broń wypaliła wtedy przypadkowo 7 razy. W roku 2018 odnotowano już 16 incydentów z bronią palną, a ówcześnie, jeden z funkcjonariuszy oskarżony został o śmiertelne postrzelenie podejrzanego, ale oczyszczono go z zarzutów.  

Obecnie władze Gardy uważają, że część funkcjonariuszy, którzy wykonują prace związane z działaniami na posterunkach, nie powinna mieć prawa do jej posiadania, a przynajmniej takie prawo, powinno być mocno ograniczone. Garda chce postawić też na zwiększenie ilości szkoleń w zakresie bezpiecznego posługiwania się bronią palną, by takie przypadki, nie stanowiły już więcej, niż incydentalnego odsetka.

Bogdan Feręc

Źr: GSOC/Garda

Polska-IE: Udostępnij
Falujące „lockdow
USA będą bronić p
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian