Czerwony Alert – Zostań w domu!

Storm Barra okazuje się silniejszy od przewidywań i ocenia się, że porywy wiatru mogą przekroczyć 140 km/h.

Na bardzo trudną sytuację pogodową przygotowały się władze lokalne, które od wczoraj zaczęły układać w okolicach zagrożonych worki z piaskiem, co zabezpieczyć ma niektóre z części miast, zagrożone podtopieniami. Aktualnie ostrzeżenie pogodowe o statusie RED obowiązuje dla Cork, Kerry i Clare, natomiast status pomarańczowy nadano hrabstwom Galway, Mayo, Limerick, Waterford, Wexford, Wicklow, Dublin, East Meath i Louth.

Osoby z hrabstw objętych alertem czerwonym, powinny unikać wychodzenia na zewnątrz pomieszczeń, odwołać podróże, o ile nie są absolutnie konieczne i przeczekać storm w domach lub innych bezpiecznych miejscach.

W hrabstwach z ostrzeżeniem czerwonym i pomarańczowym szkoły będą zamknięte, co ma związek z obawami o bezpieczeństwo publiczne. W hrabstwach Kerry i Clare zawieszono na czas alertu połączenia autobusowe, a szpitale i ośrodki zdrowia, działają w trybie awaryjnym, więc odwołano część wizyt i zabiegów planowych. Dostawcy energii informują, że może dzisiaj dojść do awarii linii napowietrznych, co oznacza, że możliwe są przerwy w dostawach prądu, a większość miejsc rozrywki w kraju, zapowiedziało, że w czasie obowiązywania alertów najwyższych poziomów, nie będzie czynna dla publiczności.

Spodziewać się należy także odwołania lotów z lotniska w Cork, co zapowiadają władze tego portu lotniczego, a pasażerowie informowani będą o zmianach na bieżąco.

W innych niż wymienione hrabstwach obowiązuje żółty status ostrzeżenia pogodowego, natomiast wybrzeże od Galway do Cork i Waterford, zagrożone jest zalewaniem przez wodę morską i wdzierające się na ląd fale.

Spodziewane są również intensywne opady deszczu, co może spowodować zalania w innych niż przybrzeżne częściach kraju, a najgorsze warunki panować mają od godziny 7:00 do ok. 16:00. Met Éireann dodaje, że burza Barra, będzie intensywnym i długotrwałym zjawiskiem pogodowym, a potrwa do środowego poranka.

Informacje pogodowe Met Éireann aktualizować będzie na swojej stronie internetowej i nie wyklucza możliwości zmiany poziomów ostrzeżeń.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
US provides evidence
Dzień wolny dla rod
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська