Czcze obietnice ministra. Tanich mieszkań nie było i nie będzie

Przedłużenie inflacyjnego programu „Help to Buy”, nie zastąpi planu budowy tanich mieszkań, powiedział poseł Eoin Ó Broin.


Rzecznik Sinn Féin ds. mieszkaniowych Eoin Ó Broin powiedział, że Fianna Fáil nie nauczyła się niczego od czasu, gdy byli w opozycji, i przerabia tę samą nieudaną, leniwą politykę, którą zastosowali w rządzie.

Reprezentujący Dublin Mid West poseł odpowiadał na doniesienia mediów, że minister ds. mieszkalnictwa Darragh O’Brien stara się przedłużyć inflacyjny program „Help to Buy”, ponieważ jego plan „tanich mieszkań”  będzie gotowy dopiero w 2021 r.

Ó Broin powiedział:

– Minister O’Brien miał wiele fałszywych startów, jeśli chodzi o jego często zapowiadany plan mieszkaniowy po przystępnych cenach. Kiedy został wybrany, składał obietnicę za obietnicą, że projekt będzie gotowy we wrześniu, potem jesienią, a teraz słyszymy, że będzie dostępny dopiero w styczniu 2021 roku. Nawet wtedy wyglądało na to, że minister O’Brien ignoruje porady ESRI i innych osób dla państwa, aby budować tanie domy. Wydaje się, że zamiast tego wybiera program akcji współdzielonych, finansowany ze środków publicznych, w związku z nieopłacalnymi zakupami z sektora prywatnego. Ten rodzaj programu nie uczyni domów bardziej przystępnymi, po prostu zwiększy zadłużenie nabywców i jest podstępem, aby ominąć zasady udzielania kredytów hipotecznych przez Bank Centralny. Fianna Fáil miała jeden z tych programów przed 20 laty, w którym 44% gospodarstw domowych zalegało z płatnościami. Wygląda na to, że niczego się nie nauczyli od czasu, gdy byli w opozycji. Budżet na 2021 r. powinien odpowiednio sfinansować program tanich mieszkań na gruntach publicznych, który faktycznie pomoże tym, którzy tego potrzebują. Zamiast tego minister O’Brien chce wpompować jeszcze więcej pieniędzy w program „Help to Buy”, w ramach którego ponad 40% osób, które do tej pory skorzystały z programu, posiadało już wymagany depozyt na zabezpieczenie kredytu hipotecznego. Rząd nie może chować głowy w piasek i poddawać recyklingowi tej samej nieudanej, leniwej polityki ostatniego rządu Fianna Fáil. Osoby poszukujące mieszkania w przystępnej cenie zasługują na coś lepszego niż prowadzenie ogrodowej ścieżki przez ministra, który obiecał działać w ich imieniu, ale wygląda to rozczarowująco.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Ryanair przegrał w
Przy Żelaznym Mośc
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian