Czas zjednoczenia zbliża się wielkimi krokami

W chwilę po opublikowaniu sondażu popularności ugrupowań politycznych, Sinn Féin ruszyła do ataku i rozwija swój sztandarowy projekt, a tym jest zjednoczenie wyspy.

Poseł Pearse Doherty, który jest rzecznikiem finansowym Sinn Féin, powiedział, że nadszedł czas, aby referendum zostało „należycie rozpatrzone, zgodnie z porozumieniem wielkopiątkowym”, weszło w fazę realizacji. Doherty dodał również, że nadszedł czas, aby przygotować się do jedności Irlandii i wezwał irlandzki rząd do aktywnego zaangażowania się w kampanię na rzecz zapewnienia i wygrania referendum w tej sprawie. 

Przedstawiciel Sinn Féin wypowiadał te słowa podczas obchodów National Hunger Strike, które odbyły się w tym roku w formie online.

Poseł Pearse Doherty powiedział: 

– Porozumienie wielkopiątkowe, za którym głosowała ludność wyspy, zawiera postanowienie dotyczące referendum w sprawie jedności Irlandii. Zapewnienie tego referendum powinno być teraz wspólnym celem wszystkich, którzy popierają zjednoczenie tej wyspy i jej mieszkańców. Na całej wyspie trwają już dyskusje na temat jedności Irlandii. Republikanie, nacjonaliści i inni zwolennicy jedności rozmawiają o tym, jak będzie wyglądać jedność Irlandii i jak ją zapewnić. Nawet ci, którzy są obecnie przeciwni zjednoczeniu, mówią o tym i zastanawiają się, jakie byłoby ich miejsce w zjednoczonej Irlandii. Więc po prostu nie ma sensu zdanie tych, którzy twierdzą, że czas nie jest obecnie właściwy. Mam dla nich wiadomość; czas jest właściwy i jest teraz. Rozmowa się rozpoczęła. Każdy ma swoją rolę w tej dyskusji i wzywam jak najwięcej osób do zaangażowania się, a w szczególności rząd irlandzki ma do odegrania kluczową rolę, jako jeden z gwarantów porozumienia wielkopiątkowego. Rząd ma obowiązek zapewnić jego pełną realizację. Musimy zobaczyć, jak ten nowy irlandzki rząd, aktywnie planuje jedność. Ciepłe słowa nie zapewnią ani nie wygrają referendum. Rząd Republiki musi powołać Wspólny Komitet Oireachtas ds. Jedności, przedstawić białą księgę i zwołać Zgromadzenie Obywatelskie obejmujące całą wyspę, aby omówić i zaplanować zjednoczenie. Nadszedł czas, aby zintensyfikować kampanię na rzecz jedności Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Płytkarz-kafelkarz
Rośnie sprzedaż pa
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian