Czas położyć podwaliny pod jedność Irlandii

Szef Whip* Sinn Féin Pádraig Mac Lochlainn wezwał rząd Micheála Martina do uznania tempa gromadzenia się na rzecz Jedności Irlandii i do rozpoczęcia planowania.

Poruszając problem z Tánaiste Leo Varadkarem w Dáil, poseł reprezentujący Donegal powiedział:

– Minęło już cztery i pół roku od głosowania w sprawie Brexitu, a my jesteśmy prawie rok po kryzysie Covid. Oba kryzysy uwydatniły szaleństwo i negatywny wpływ podziału na naszej wyspie. Oba przyczyniły się również do nadania rozpędu Jedności Irlandii. W zeszłym tygodniu widzieliśmy badanie opinii publicznej w Sunday Times, które to ponownie podkreślało. Sondaż wykazał, że większość mieszkańców Północy opowiada się teraz za referendum w sprawie jedności Irlandii, które odbędzie się w ciągu najbliższych pięciu lat. Rząd w Dublinie musi reagować na zmieniającą się rzeczywistość i wdrożyć realne plany zjednoczenia naszej wyspy. Wzywam gabinet do przedłożenia Białej Księgi w sprawie jedności Irlandii i powołania Ogólnoirlandzkiego Komitetu ds. Jedności Irlandii Oireachtas. To nie kwestia, kiedy, ale czy nasza wyspa zostanie zjednoczona. Rząd musi to sobie uświadomić i rozpocząć planowanie zjednoczenia Irlandii.

*Chief Whip to biuro/urząd polityczny, a jego zadaniem jest administrowanie systemem, który stara się zapewnić, aby członkowie partii uczestniczyli i głosowali zgodnie z życzeniem kierownictwa partii.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Blokady zbawienne dl
Poseł wzywa media s
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian