Czarny rynek testów antygenowych

Jak nigdzie w Irlandii, właśnie w zakresie testów antygenowych widać niewidzialną rękę handlu, która nie znosi próżni i wypełnią ją, odpowiadając na potrzeby klientów.

Otóż w chwili, gdy zaczęło brakować testów antygenowych, apteki i sklepy ograniczyły ich sprzedaż, a hurtownie mówią, że zapasy są nikłe, wytworzyła się potrzeba odpowiedzi na zapotrzebowanie. Na irlandzkich stronach internetowych, w tym na DoneDeal.ie i Adverts.ie, pojawiły się dziesiątki ogłoszeń, które oferują do sprzedaży właśnie testy antygenowe.

Niestety takiego testu, nie kupi się za 2,99 €, ani nawet za 5,99 €, bo najniższą spotykaną obecnie ceną, jest przedział od 15 do 20 euro za sztukę. Oczywiście można kupić pakiet 10 testów za cenę 60 €, więc nieco taniej. To nie całość kosztów związanych z czarnorynkową ceną testu antygenowego, bo dodatkowo, należy doliczyć opłatę wysyłkową od 5 do 9 euro.

To z kolei może wskazywać, że kryzys testów antygenowych, wywołany został trochę sztucznie, a w związku z rosnącym zapotrzebowaniem ich wykonania w okresie poświątecznym. Nie można wykluczyć, że osoby, które obecnie sprzedają testy antygenowe, przygotowały się doskonale na taką ewentualność, więc zakupiły duże ilości testów antygenowych od hurtowni, a może nawet z tymi ściśle współpracowały, bo i taka możliwość przecież istnieje.

Apteki i sklepy mówią, że ich zapasy testów antygenowych już się wyczerpały i w zasadzie do sprzedaży oferują ostatnie sztuki, a i nie mogą udzielić odpowiedzi na pytanie, kiedy testy ponownie będą w tych placówkach dostępne?

*

Kto zawiódł w tym zakresie? Winnych poszukać należy w kompleksie Leinster House, bo to tam zapadła decyzja o szerokim stosowaniu testów antygenowych, ale prawdopodobnie bez sprawdzenia, jakie są możliwości ich dostarczenia. To złożono na karb hurtowni farmaceutycznych, a te, nie były przygotowane na boom zakupowy testów.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Po co jest w tym kra
To nie może być ci
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська