Czarny Piątek nie tylko w handlu, takim może okazać się też dla kierowców

27 listopada to apogeum wyprzedaży, więc można spodziewać się, że wielu sprzedawców oferować będzie dużą ilość towarów w obniżonych cenach, a te, mają być nader atrakcyjne.

Na tym właściwie kończą się dobre wiadomości związane z Czarnym Piątkiem, bo dzisiaj, do Komisji Transportu Oireachtas trafić ma petycja, która zabroni pracy silników samochodowych na biegu jałowym. W tej sprawie zawiązał się już nawet komitet społeczny, który promować na ideę wyłączania silników samochodów podczas krótkiego nawet postoju. Zaproponowano jednocześnie wyjątki, bo spod tego prawa miałyby wyłączone zostać pojazdy, które przed szkołami czekają na uczniów i dotyczyć ma to zarówno pojazdów szkolnych, jak i prywatnych.

Włączone silniki, które działają przez kilka lub kilkanaście minut na postoju, nie wliczając do tego korków ulicznych, odpowiedzialne mają być za prawie 7% spalin, jakie emitowane są w Irlandii do atmosfery, więc również przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza, a tego można uniknąć.

We wniosku postuluje się, aby Komisja Transportu, wpłynęła na Departament Środowiska oraz Transportu, by oba, w trybie pilnym, opracowały stosowne przepisy, które można by wprowadzić w Irlandii.

Pomysłodawcy przekonują, że będzie to korzystne dla wszystkich, ponieważ zmniejszy się zanieczyszczenie powietrza, a jednocześnie spadnie koszt użytkowania samochodu.

*

Obawiam się, że o ile taki przepis zostanie w Irlandii wprowadzony, to będzie on kolejnym z martwych, bo jak wiemy, z egzekwowaniem prawa na wyspie, jest pewien problem.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

Polska-IE: Udostępnij
W Europie rozprzestr
Profesor Mirosław M
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian