Czarnoskóra społeczność wszczynała burdy w Dublinie 15

Konsekwencją śmiertelnego postrzelenia przez Gardę 27-latka, który zaatakował przynajmniej dwie osoby, był wczorajszy protest na ulicach m.in. Blanchardstown.

Do tragicznego wydarzenia doszło w środę ok. godziny 12:35, kiedy wezwany na miejsce zdarzenia uzbrojony oddział Gardy, oddał do George’a Nkencho kilka strzałów. Wcześniej, 27-latek zaatakował nożem klientów sklepu EuroSpar w Clonee, a następnie pobliskiej apteki. Na miejscu pojawił się patrol Gardy, który próbował uspokoić mężczyznę, jednak ten, wciąż groził nożem i nie chciał oddać się w ręce policji. Funkcjonariusze z oddziału patrolowego uznali, iż człowiek stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego i postanowili wezwać posiłki, więc właśnie jednostkę zbrojną.

Wtedy wypadki potoczyły się dosyć szybko, bo policjanci z bronią, mieli kilkukrotnie wzywać mężczyznę, aby odrzucił nóż i poddał. 27-latek odmawiał jednak wykonania poleceń Gardy, a i miał się zachowywać wobec funkcjonariuszy agresywnie. W pewnej chwili George Nkencho, miał również ruszyć z nożem w ręku w kierunku oddziału z bronią, co stało się przyczynkiem do oddania w jego kierunku kilku strzałów.

Po tym tragicznym incydencie, w czarnoskórej społeczności Dublina zawrzało i wczoraj w godzinach przedpołudniowych spory tłum zebrał się przed posterunkiem Gardy w Blanchardstown, gdzie z planszami w rękach, skandowano hasła m.in. o złym traktowaniu osób czarnoskórych w Irlandii, a i o prawach tej mniejszości. Pojawiały się też okrzyki o dyskryminacji rasowej, a atmosfera, zaczęła gęstnieć, wraz z pojawianiem się coraz większej ilości osób.

Następnie protesty przeniosły się w inne części Blanchardstown i Clonee, gdzie grupy młodych osób, wdzierały się do sklepów, centrum handlowego i biegały po całym mieście, atakując również przejeżdżających kierowców. Kiedy podniecony tłum dotarł do sklepu EuroSpar, w którym wcześniej grasował nożownik, personel sklepu uznał, iż należy zabezpieczyć klientów przed ewentualnymi atakami ze strony protestujących i opuszczono kraty w sklepie, zamykając go na kilkadziesiąt minut.

Relacje z tego wydarzenia przekazywała przez cały dzień na swoim Facebooku gazeta The Liberal, gdzie nadal znajdują się nagrania, które pokazują, jak bandy wyrostków, atakują wszystko, co stanęło im na drodze. Co w tej sprawie ważne, poprzez swoje zachowanie, mniejszość afrykańska w Irlandii, nie mogła liczyć też na przychylność tysięcy komentarzy, jakie pojawiały się w mediach społecznościowych, a określenie, iż były one krytyczne, jest nader delikatne.

27-letni George Nkencho, jak wynika z informacji Gardy, był wcześniej leczony w związku z zaburzeniami psychicznymi. Garda dodaje też, iż w tej sprawie, rozpoczęło się dochodzenie i ma wyjaśnić kilka wątków. Po pierwsze dochodzeniowcy zajmą się zastrzelonym mężczyzną i jego ewentualną winą, ale i wydział wewnętrzny rozpoczął już śledztwo, w które włączył się urząd Garda Síochána Ombudsman Commission, a ten nadzorować będzie dochodzenie o prawidłowości zachowań policjantów i użyciu przez nich broni palnej.

Garda prosi również świadków, zarówno zachowania George’a Nkencho, jak i policjantów, ale i świadków wczorajszych wydarzeń, aby kontaktowali się z GSOC pod numerem 1890 600 800 lub info@gsoc.ie, lub DM@GardaOmbudsman, co pomoże w ustaleniu biegu wydarzeń.

Rodzina George’a Nkencho zaapelowała, aby ludzie, nie udostępniali materiałów filmowych z incydentu w Internecie. 

Bogdan Feręc

Źr: Mat. internetowe/Garda

Zdj: Leon Farrell

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Dzisiaj przybędzie
Od dzisiaj Irlandia
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian