Czarno-Zielony Piątek

W tym roku Czarny Piątek przypada na 27 dzień listopada, a wtedy, kupować możemy w bardzo niskich cenach, co prowadzi do dokonywania zakupów ponad miarę i najczęściej u hegemonów rynku sprzedaży detalicznej.

Tegoroczny Black Friday będzie nieco inny, bo wciąż obowiązywać ma piąty stopień ograniczeń, ale przeniesie się do Internetu, gdzie już teraz irlandzkie sklepy kuszą promocjami. Tu jednak pojawia się wezwanie jednej z przedstawicielek Fine Gael i senator Emer Currie, zwróciła się do społeczeństwa z apelem.

W tym ciężkim dla wszystkich roku, ludzie, wg Pani senator, powinni zmienić Czarny na Zielony Piątek i wspierać irlandzkie, lokalne oraz rodzinne firmy, rezygnując z zakupów u gigantów detalicznych.

Senator Fine Gael Emer Currie powiedziała:

– Covid-19 stanowił ogromne wyzwanie dla firm, więc kilka następnych tygodni daje nam możliwość wspierania ich poprzez kupowanie produktów irlandzkich i poprzez lokalne zakupy, gdy rozważamy robienie zakupów online. Przed Black Friday 27 listopada i cyberponiedziałkiem 30 listopada, możemy wspierać lokalnych rzemieślników, projektantów i firmy w Irlandii poprzez zakup towarów i usług oraz polecając je rodzinom oraz przyjaciołom. Latem miałam przyjemność spotkać się z grupą biznesową Castleknock, aby zwiększyć świadomość narodowej kampanii informacyjnej Champion Green. Organizatorzy mają teraz nadzieję, że w tym roku Czarny Piątek stanie się Zielonym, prosząc ludzi o kupowanie towarów i usług online od lokalnych firm. Kampania zachęca wszystkich dorosłych mieszkańców Irlandii do klikania lokalnie i wydania dodatkowych 50 euro w listopadzie, co według ich szacunków przełoży się na wzrost gospodarczy o 180 milionów euro. Czarny Piątek staje się w tym roku dłuższym wydarzeniem, ponieważ oferty zaczynają pojawiać się wcześniej, a konsumenci chcą się wcześniej przygotować, kupując prezenty. Małe i średnie firmy naprawdę stanęły na wysokości zadania od początku pandemii, dostosowując się do nowych sposobów prowadzenia działalności i oferując swoje towary, także w usługach online. Rząd pomógł również tysiącom firm, dzięki systemowi kuponów handlowych i systemowi sprzedaży detalicznej online, w uzyskaniu dostępu do Internetu i zachęcałabym do rozwijania ich obecności w Internecie. Znalazło to również odzwierciedlenie we wzroście liczby firm przechodzących do Internetu w odpowiedzi na pandemię. Konsumenci zmieniają również swoje nawyki zakupowe i od początku roku – według badań Revolut, prawie 30 procent wydatków dokonywanych w Internecie wzrosło do 50 procent w kwietniu. Dane pokazują również wzrost liczby firm, które od początku pandemii zaczęły akceptować płatności online. Sektor sklepów spożywczy odnotował ponad 350-procentowy wzrost liczby firm akceptujących płatności online, przy czym wzrost o ponad 150 procent dotyczy kosmetyków, towarów przemysłowych i opieki zdrowotnej.

Wiem, jak niezwykle trudne były ograniczenia dla firm w Irlandii. Nasi detaliści i ich klienci robią ogromne poświęcenia, aby chronić zdrowie publiczne, i chciałbym im za to podziękować. Święta Bożego Narodzenia i specjalne wydarzenia handlowe, takie jak Czarny Piątek, dają nam możliwość pomocy w tym trudnym okresie, robiąc lokalne zakupy w okresie świątecznym.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Polska-IE: Udostępnij