Czarne chmury Varadkara

Nastrój w Fine Gael jakby się uspokoił, nie słychać głosów o szybkiej ścieżce odwołania lidera ze stanowiska, ale to chyba cisza przed burzą, bo po przegranej w wyborach Fine Gael powinna zastanowić się nad swoją klęską.

Wcześniejsze sugestie wewnętrznej opozycji Leo Varadkara mówiły, iż powinien on odejść od przewodzenia ugrupowaniu, jeżeli nie uda się powtórzyć wyniku wyborczego sprzed czterech lat, lub Fine Gael, nie będzie tworzyć gabinetu koalicyjnego.

Aktualnie obie opcje, wydają się spełnione, bo Sinn Féin, chyba jako ostateczne rozwiązanie, bierze pod uwagę współgospodarzenie krajem z Fine Gael.

Varadkar ma w partii wielu zwolenników i wiele osób popiera jego osobę na stanowisku lidera, ale to nie wystarczy, by utrzymać się przy rządzeniu ugrupowaniem, gdyż w czasie najdalej dwóch miesięcy, musi poddać się ocenie członków Fine Gael, więc potencjalnie utracić także to stanowisko. Sam Leo Varadkar przekonany jest, iż uda mu się wybronić podczas głosowania, jednak nic już w tej sprawie nie zależy od niego. Sprawę w swoje ręce przejmuje właśnie zarząd partii, a ten określi po pierwsze, kiedy odbędzie się wewnętrzna debata, a po drugie, ogłoszone zostaną wybory na nowego szefa Fine Gael.

Tym samym, o ile Varadkar chciałby pozostać szefem ugrupowania, zmuszony będzie startować w wyborach na nowego lidera, a i uzyskać odpowiednią ilość głosów, by reelekcja była udana.

Z całą pewnością można tutaj mówić o dużych szansach na ponowny wybór lidera na nowego lidera Fine Gael, bo Varadkar ma w ugrupowaniu sporo silnych sprzymierzeńców, więc należą do nich Simon Coveney, Simon Harris, ale i Paschal Donohoe oraz Eoghan Murphy. Przynajmniej dwóch z tej grupy, ma wobec Leo dług wdzięczności, czyli i urzędujący jeszcze minister zdrowia Harris, jak i budownictwa Murphy.

Niegdysiejszy rywal i pretendent do fotela lidera Fine Gael, Simon Coveney, wyrażając swoją aprobatę do dalszego sprawowania przewodnictwa nad partią przez Varadkara, zasygnalizował, iż w wyścigu o ewentualne miejsce po Varadkarze, raczej nie będzie się ubiegał, a to znacznie zwiększa szanse Leo na reelekcję.

Duże poważanie w partii ma także minister finansów Paschal Donohoe, więc i jego poparcie może być cenne dla Leo Varadkara, a i co istotne, Donohoe, ma liczne grono zwolenników, także w szeregach wewnętrznej opozycji Fine Gael. To również może wpłynąć na zwiększenie szans Leo na ponowny wybór na fotel lidera, więc nie jest już takie oczywiste, czy Varadkar rozstanie się ze wszystkimi funkcjami.

Sprawa wygląda jeszcze inaczej, o ile przyjrzymy się przepisom obowiązującym w Fine Gael, a to za sprawa samego głosowania, bo to jest tajne. W takim przypadku nawet członkowie ugrupowania, którzy w oficjalnych wypowiedziach wspierają osobę Varadkara, mogą zagłosować zgodnie ze swoim sumieniem lub przekonani przez przeciwników, a to oznacza, iż pojawiła się kolejna niewiadoma.

Niestety dla Leo Varadkara, w gabinetach Fine Gael panuje pogląd, że ów, doprowadził do „dewastacji partii”, a to ni mniej, ni więcej oznacza, iż trudno będzie mu utrzymać seter ugrupowania, którym kieruje od czterech lat. Pragnący zachować anonimowość krytycy Varadkara dodają, że zmiany na stanowisku lidera są konieczne, by karta odwróciła się podczas kolejnych wyborów, ale są też tacy, którzy wskazują, iż jakakolwiek zmiana na stanowisku szefa partii, nie będzie dla niej korzystna i doprowadzi do pogłębienia kryzysu, więc zepchnięcia Fine Gael do roli opozycji również podczas kolejnych wyborów parlamentarnych.

Dużo mówi się też, a głosy słychać jednakowo w kręgach politycznych całej Irlandii, jak i wewnątrz Fine Gael, że Varadkara interesuje wielka polityka i ma ciągoty do objęcia jakiegoś eksponowanego stanowiska w Unii Europejskiej. Sam Leo Varadkar zaprzecza tym doniesieniom, nazywając je pogłoskami, ale wiemy przecież, że rozmowy o jego pracy dla struktur unijnych były już omawiane. Co ważne w tej kwestii, nie mówił o tym byle kto, a sama Angela Merkel i Emmanuel Macron.

Jak będzie, dowiemy się za kilka tygodni, a wtedy albo Varadkar pozostanie przywódcą Fine Gael, albo szeregowym posłem, albo „ciocia” Angela, ściągnie Leo do Brukseli…

Temat pozostaje otwarty.

Bogdan Feręc

Polska-IE: Podziel się...
Gdzie Walentynki „
Złośliwości premi
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish