Czarne chmury nad sektorem budowlanym. Mieszkań będzie brakować – ceny będą wysokie

Sektor budowlany w Irlandii ma być tym, który z powodu pandemii koronawirusa, ucierpi najbardziej i to najbardziej w całej Unii Europejskiej.

To nie pierwszy raz, kiedy budownictwo dotknięte zostanie potężną recesją, chociaż duże straty tej branży stały się faktem już podczas szczytu pandemii, więc już w chwili blokady kraju. Firma, która zajmuje się prognozowaniem sektora budowlanego, zbiera dane statystyczne i opracowuje wskaźniki, czyli Euroconstruct jest przekonana, iż właśnie irlandzki sektor budowlany będzie tym, który najmocniej w Europie odczuje pandemię.

Obecnie rządowe statystyki mówią, że w 2021 roku, oddanych zostanie do użytku 23 000 mieszkań, chociaż wcześniejsze plany mówiły o ponad 26-tysiącach, ale to scenariusz nader optymistyczny – również w założeniach. Uważa się, iż przyszłoroczne plany mogą zbliżyć się do wyniku poniżej 20 000 izb mieszkalnych, więc znacznie miej od poziomu założonego w prognozach Ministerstwa Budownictwa, ale będzie to więcej, niż tegoroczna ilość domów, które trafią na rynek mieszkaniowy. W tym roku do użytku oddanych miało być ok. 26 000 domów, jednak pandemia na tyle zaburzyła procesy budowlane, że wynik może sięgnąć zaledwie 14 000 – 16 000 domów i mieszkań.

Ogólny roczny spadek ilości dostarczanych na rynek mieszkań przekroczyć ma poziom spadków z kryzysu zapoczątkowanego w 2008 roku, więc już teraz, o ile do tego dojdzie, można mówić o głębokim kryzysie budowlanym. Wg Euroconstructu produkcja w tym sektorze ma spaść w tym roku nawet o 37,7%, co z kolei wpłynie na cały sektor budowlany i branże kooperujące.  Jeżeli przyjrzymy się danym domu maklerskiego Davy, Euroconstruct ma rację, bo dane za 2009 rok mówiły, że spadek w sektorze budowlanym w początkach poprzedniego załamania rynkowego, wyniósł 33,6%.

O ile w Irlandii spadek produkcji budowlanej wyniesie prawie 38%, tak już w sąsiedniej Wielkiej Brytanii, zniżka wskaźników będzie nieco niższa, ale też wysoka, bo sięgająca 33,4%, co nawiasem mówiąc, będzie zgodne ze wskaźnikami europejskimi.

Dyrektor EY-DKM Economic Advisory Annette Hughes, która opracowała dane dla Irlandii i jest członkiem Euroconstruct, powiedziała:

– Oczekuje się spadku produkcji z powodu zamknięcia placów budowy po irlandzkim wybuchu pandemii Covid-19. Uważam, że ​​wytyczne zdrowotne, które pozostały, jako obowiązujące, również mogą wpływać na wydajność całego sektora.

Jak skomentować takie prognozy? Cóż, mieszkań będzie brakować, ceny rynkowe będą wysokie, a czynsze wraz z nimi. Nie można więc liczyć, iż cokolwiek na tym polu zmieni się w Irlandii w najbliższej przyszłości.

Bogdan Feręc

Źr: Euroconstruct

Polska-IE: Udostępnij...
Rak brodawkowaty tar
Koalicja prawie jest
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish