Cyberbezpieczny senior – policjanci edukują osoby starsze

Złotoryjscy policjanci realizują szereg działań edukacyjnych i profilaktycznych ukierunkowanych na bezpieczeństwo osób starszych. Tym razem, w ramach projektu pn. „Cyberbezpieczny senior” uczestniczyli w spotkaniu w miejscowym klubie seniora. Jego celem była edukacja i profilaktyka tej grupy społecznej w zakresie oszustw metodą „na wnuczka” oraz zagrożeń w sieci i innych cyberprzestępstw.

Dziś seniorzy coraz częściej korzystają z telefonów komórkowych i komputerów. Logują się do sieci, obsługują portale społecznościowe, użytkują karty płatnicze, czy wykonują przelewy internetowe. Trzeba jednak pamiętać, że wykorzystywanie nowoczesnych technologii wiążę się także z zagrożeniami. W wyniku nieostrożnego „użytkowania sieci” można bardzo szybko stać się ofiarą różnych oszustów, którzy ciągle modyfikują i zmieniają metody swojego działania. W tym celu niezbędna jest szeroko zakrojona edukacja i profilaktyka, czym zajmuje się między innymi Policja.

W ramach finansowanego przez Narodowy Bank Polski projektu pn. „Cyberbezpieczny senior”, złotoryjscy funkcjonariusze prowadzą spotkania i szkolenia dla mieszkańców powiatu. W ostatnim czasie takie zebranie odbyło się w Miejskim Klubie Seniora. Zostały tam omówione sposoby jakimi często posługują się przestępcy i metody przeciwdziałania tego typu zdarzeniom. Przedstawiono również najczęstsze przestępstwa bankowe, oszustwa metodą „na wnuczka”, „na policjanta” oraz inne niebezpieczne sytuacje, które mogą spotkać seniorów. Wszystko po to, aby osoby starsze nie dawały się oszukać.

Na koniec, każdy uczestnik spotkania otrzymał specjalne etui na kartę płatniczą, które dzięki zastosowanym zabezpieczeniom blokuje sygnał i pozwala uniknąć nieautoryzowanego odczytu danych.

Projekt pn. Cyberbezpieczny senior” na Dolnym Śląsku został zainicjowany przez Narodowy Bank Polski i Komendę Wojewódzką Policji we Wrocławiu. W najbliższym czasie planowane są kolejne tego typu spotkania.


mł. asp. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KPP w Złotoryi

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian